Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Pałac w Nakle w obiektywie – relacja z obchodów święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

03 lipca, 2023

Najpierw warsztaty fotograficzne, a później wycieczka po Nakle Śląskim z przewodnikiem, podczas której można było wykorzystać zdobytą na warsztatach wiedzę do zrobienia zdjęć nakielskich zabytków. W taki sposób gmina Świerklaniec świętowała szóstą rocznicę utworzenia GZM, której jest częścią.

Zwiedzanie Nakła Śląskiego

2 lipca mieszkańcy Metropolii mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach fotograficznych organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Nakle Śląskim, które poprowadził Maciej Goryl - tarnogórski fotograf. Jego stronę na Facebooku obserwuje ponad 8000 osób. Fotografuje najczęściej przyrodę oraz zabytki. Jego zdjęcia publikowane były kilkakrotnie w National Geographic Magazine Poland. O swojej twórczości opowiadał w Telewizji Polskiej. W czerwcu 2022 roku było gościem programu „Pokój na poddaszu” a w maju 2019 roku występował w „Pytaniu na śniadanie”. Maciej Goryl często dostrzega piękno w miejscach, które go otaczają. Jego twórczość można opisać parafrazując przysłowie „cudze chwalicie, swojego nie znacie”, co świetnie wpisuje się w ideę Święta GZM.
Po warsztatach ich uczestnicy wybrali się na mikrowyprawę po Nakle Śląskim. Oprowadzał ich Janusz Jurek - członek Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga, emerytowany nauczyciel Szkoły Rolniczej w Nakle Śląskim. W Nakle Śląskim mieszka od pond 50 lat. Znawca lokalnej historii, pasjonat życiorysu katolickiej linii rodu Henckel von Donnersmarck.
Na trasie wycieczki można było zobaczyć zabytkową kapliczkę św. Jakuba, zabytkowy Dom Pomocy Społecznej w Nakle Śląskim, zabytkowy kościół w Nakle Śląskim z mauzoleum Donnersmarcków, Aleję Lipową (tamtejsze lipy to pomniki przyrody),  zespół parkowo-pałacowy w Nakle Śląskim, szkołę rolniczą w Nakle Śląskim, dworzec kolejowy w Nakle Śląskim, nieczynne zakłady przeróbki wapienia i prażalni dolomitu.
Warsztaty i wycieczki odbyły się w dwóch turach: o godz. 10:30 oraz 13:00. Wzięło w nich udział około 60 osób.

KIERUNEK GZM Spotkajmy to szóste urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podczas których czekały na nas 133 mikrowyprawy po wszystkich 41 gminach tworzących GZM. Mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące bądź sportowe, dla rodzin z dzieci, dla młodzieży i dla nieco starszych. Było w czym wybierać.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnosląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).