Piątek, 17 września 2021r. | Imieniny: Franciszka, Roberta, Justyna

Rozpoczynamy pozimową naprawę gminnych dróg gruntowych

25 lutego, 2021

Zdjęcie ilustracyjne - naprawa nawierzchniPo krótkiej, mroźnej i śnieżnej zimie z dużymi wahaniami temperatur przyszło nagłe ocieplenie, co spowodowało roztopy. Ta sytuacja ma wpływ na stan naszych dróg, szczególnie gruntowych. Gmina Świerklaniec za pośrednictwem wyłonionych w przetargach firm przystępuje do doraźnych prac naprawczych zarówno dróg gruntowych, jak i z nawierzchnią utwardzoną.

Roztopy miały duży wpływ na stan dróg gruntowych w gminie. Wskutek zamarzniętego jeszcze podłoża, widać utrudniony odpływ wody, przez co tworzy się błoto i dziury. Do tego dochodzą ubytki i pęknięcia w nawierzchni dróg utwardzonych kostką czy asfaltem. W tym drugim przypadku szkody są efektem mrozów oraz użycia środków chemicznych i soli do posypywania dróg.
Docelowe prace ruszą na wiosnę, gdy poprawi się pogoda. Dzisiaj (25 lutego) nastąpiło przekazanie robót profilowania dróg gruntowych ze wzmocnieniem ich kruszywem. W pierwszej kolejności prace obejmą: Świerklaniec ul. Mrożka, ul. Błękitna, Orzech ul. Ogrodowa, ul. Nakielska (boczna). W następnej kolejności: Świerklaniec ul. Akacjowa, ul. Podgórna, ul. Rogowa, Orzech ul. Szkolna, ul. Bytomska (boczna), ul. Łąkowa, Nakło Śląskie ul. Wieczorka, ul. Orzechowska, ul. Główna (boczna), Nowe Chechło ul. Leśna. Kolejne gminne drogi będą naprawiane wg zgłoszeń. O innych pracach podejmowanych na gminnych drogach będziemy informowali na bieżąco.

Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.