Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski – wystawa prac Ryszarda Kai pod patronatem Wójta Gminy Świerklaniec Marka Cyla

08 sierpnia, 2023

19 sierpnia br o godz. 18.00 w Pałacu Donnersmarcków, siedzibie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbędzie się otwarcie wystawy prac Ryszarda Kai pod nazwą „Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski”. Wystawę swoim honorowym patronatem objął Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl.

Otwarcie wystawy Ryszarda Kai

Ryszard Kaja to jeden z największych współczesnych plakacistów. Scenograf i projektant kostiumów do spektakli operowych i teatralnych. Artysta interdyscyplinarny, zaciekawiony podróżnik, wnikliwy obserwator ludzi i świata, miłośnik muzyki baroku, muzyki etnograficznej z różnych zakątków świata, zafascynowany maską, maskaradą i groteską. Człowiek wielowymiarowy, wielki Artysta.

Na wystawie zobaczymy ponad 100 plakatów z serii POLSKA, kostiumy zaprojektowane przez artystę ze spektakli operowych i baletowych sprowadzone specjalnie na wystawę z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej oraz Opery Śląskiej.

Wśród plakatów szczególne miejsce zajmą plakaty związane ze Śląskiem  a wśród nich: Tarnowskie Góry – plakat nawiązujący do historii miasta i  bogactwa ziemi w postaci rudy ołowiu, srebra, cynku i żelaza; plakat „Ślonsk” z malowniczym czerwonym oknem, białymi firankami i czerwoną okienną pelargonią  oraz przewrotny autoportret Ryszarda Kai pod nazwą „Co Ryszard Kaja miau na myśli” ukazujący kota w muszce z symbolami górniczymi.

Plakaty zostaną udostępnione dzięki uprzejmości „Ryszard Kaja Fundacja”.

Informacja gdzie i kiedy: Pałac Hrabiów von Donnersmarck w Nakle Śląskim w siedzibie Centrum Kultury Śląskiej w terminie od 19.08.2023r. godz. 18.00 do 15 października 2023r.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).