Wtorek, 4 października 2022r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka

Setne urodziny pani Gertrudy Mrozek!

01 sierpnia, 2022

Z okazji setnej rocznicy urodzin dostojną jubilatkę panią Gertrudę Mrozek (z domu Strzelczyk) odwiedził w Świerklańcu wójt Gminy marek Cyl wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Gabrielą Pandzioch. Wójt w imieniu własnym oraz całej społeczności gminy Świerklaniec złożył najserdeczniejsze życzenia, wręczył list gratulacyjny, kwiaty oraz kosz upominkowy.

Pani Gertruda Mrozek podczas setnych urodzin

Spotkanie było okazją do rozmowy i powspominania przeszłości, a dopełnieniem tej niecodziennej uroczystości było wzniesienie toastu za zdrowie jubilatki, podczas którego odśpiewano gromkie "200 lat''. Pani Gertruda urodziła się 1 sierpnia 1922 roku w Piekarach Rudnych, dzisiejszej dzielnicy miasta Tarnowskie Góry, w wielodzietnej rodzinie - miała ośmioro rodzeństwa. Po śmierci rodziców zajmowała się wychowywaniem swoich braci i sióstr. Życie zawodowe Pani Gertrudy to praca w gospodarstwie i na roli ale także na kopalni, gdzie zajmowała się ekspedycją wagonów kolejowych z węglem. Wytchnienie i satysfakcję dawała jubilatce praca w przydomowym ogródku – wyznała, że gdyby jeszcze mogła, to chętnie "plewiłaby" grządki. Od prawie 60 lat pani Gertruda przebywa w Świerklańcu mieszkając w domu z córką Marią, a radość sprawiają Jej odwiedziny rodziny czy znajomych.
Pomimo swojego zacnego wieku pani Gertruda cieszy się zdrowiem i bardzo dobrą pamięcią. Zdaniem jubilatki receptą na długowieczność jest praca i wiara. W domu w którym mieszka, daje się odczuć przyjazną atmosferę, wzajemny szacunek i bardzo dobrą opiekę. To stąd bierze się radość życia pani Gertrudy oraz życzliwość dla ludzi.
W końcowych życzeniach skierowanych do szanownej jubilatki wójt podkreślił, że 100 lat to piękny wiek, nacechowany szczególną wartością, którą tworzą lata doświadczeń, naznaczone blaskami i cieniami codziennego życia. Życząc jubilatce zdrowia i samych słonecznych dni, wójt podkreślił, że ten jubileusz to również wielka duma dla mieszkańców oraz władz samorządowych gminy Świerklaniec.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Jacka Grysko.

Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.