Środa, 24 lipca 2024r. | Imieniny: Kingi, Krystyny
Pokaż menu

Śp. Kaya Mirecka jest już w Nakle Śląskim

03 lipca, 2024

Przekazanie urny z prochami, którą 2 lipca z USA przywiozła Anna Socha Van Matre, miało w sobie wiele symboliki. Odbyło się przy pomniku Jana Karskiego w Krakowie. Jan Karski był wieloletnim przyjacielem Kai Mireckiej oraz jej życiowym partnerem.

Pomnik przedstawiający siedzącego na ławce Jana Karskiego

W ceremonii przekazania urny uczestniczyli Wójt Gminy Świerklaniec Grzegorz Zadęcki, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim Marta Kostrzewa, prezes Fundacji "Dzieci Śląska" im. Kai Mireckiej Ewa Michalik, sołtys sołectwa Nakło Śląskie Marek Cyl, Maria Anna Potocka Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Barbara Białobłocka, Janusz Makuch, Jerzy Fedorowicz oraz Jan Baran.

Kaya Mirecka-Ploss, a właściwie Hanna Adela Czech urodziła się 12 września w 1924 roku w Piekarach Śląskich. Przez 13 lat była mieszkanką Nakła Śląskiego, gdzie chodziła do szkoły. W Nakle Śląskim przeżyła też śmierć swojej mamy.
Odeszła w wieku 98 lat w USA, gdzie mieszkała. Dzięki Jej działalności charytatywnej uczniowie nakielskiej szkoły mieli możliwość wyjazdów do Stanów Zjednoczonych. To za sprawą Fundacji "Dzieci Śląska" im. Kai Mireckiej Ploss.

Wolą Kai Mireckiej było to, aby spoczęła w swoim ukochanym Nakle Śląskim. Prochy Kai Mireckiej trafiły do zakładu pogrzebowego, w którym będą przechowywane aż do uroczystości pogrzebowych zaplanowanych w 100 rocznicę urodzin Kai.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).