Środa, 28 lutego 2024r. | Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga z Gracją Kultury!

26 września, 2023

Doroczna nagroda gminy Świerklaniec za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2023 roku została przyznana Stowarzyszeniu Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. Doceniony został całokształt działań Stowarzyszenia: zaangażowanie w kultywowaniu lokalnych tradycji, dbałość o dziedzictwo materialne i niematerialne oraz wkład w rozwój kultury poprzez uczestnictwo w różnych projektach.

Gracja kultury dla Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego

Wniosek o przyznanie nagrody Gracji Stowarzyszeniu złożyła Gminna Biblioteka Publiczna w Świerklańcu. Po jego rozpatrzeniu kapituła jednogłośnie rekomendowała Stowarzyszenie do przyznania nagrody. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Gminy Świerklaniec. Podczas uroczystej sesji 25 września br. Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl wręczył statuetkę na ręce Prezes Stowarzyszenia Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga p. Ilonie Jaworskiej-Kapicy.
Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga od ponad 10 lat działa w sferze upowszechniania wiedzy o kulturze, tradycjach i historii Nakła Śląskiego oraz gminy Świerklaniec. Działania Stowarzyszenia opierają się na mocnej postawie patriotycznej i miłości do stron rodzinnych, miejsca urodzenia i wychowania oraz poczuciu tożsamości lokalnej i dumy z przynależności do swojej małej ojczyzny. Liczne projekty kulturalne, w których Stowarzyszenie było partnerem dla innych instytucji kultury pokazują, że podnoszenie poziomu jakości życia mieszkańców jest dla członków Stowarzyszenia bardzo ważne. Działania Stowarzyszenia promują Nakło Śląskie, a tym samym gminę Świerklaniec. Publikacje wydane staraniem Stowarzyszenia powodują, że kultura, historia i tradycja Nakła Śląskiego będzie zachowana dla kolejnych pokoleń.

Uroczysta sesja Rady Gminy Świerklaniec była także okazją do przyznania przez wójta stypendiów dla młodzieży uzdolnionej artystycznie oraz stypendiów dla uzdolnionych uczniów.
Stypendysty za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali:

• Oliwia Pradela
  • Oskar Pierścieński
  • Radosław Hilla
  • Marcin Horzela
  • Milena Janiak
  • Zofia Blochel
  • Maria Chromińska
  • Milena Pietrzyk
  • Miłosz Rakoczy

Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.