Sobota, 15 czerwca 2024r. | Imieniny: Wita, Jolanty
Pokaż menu

Świerklanieckie święto plonów

04 września, 2023

3 września na terenie zabytkowego Parku w Świerklańcu odbyły się dożynki gminne, które rozpoczęły się od dziękczynnej mszy świętej w kościele parkowym. Później rolnicy, włodarze gminy, mieszkańcy i goście korowodem przeszli do amfiteatru, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.

Dożynki 2023

Pochód poprowadziła Tarnogórska Orkiestra Dęta, a za nią korona dożynkowa na przyczepie ciągnika wraz z dziewczętami w tradycyjnych śląskich strojach. Starostami dożynkowymi byli w tym roku Dorota i Arnold Ścigała ze Świerklańca. W amfiteatrze, po krótkim koncercie jaki dała orkiestra, gości powitał gospodarz - Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl. Wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Świerklaniec Jarosławem Wasążnikiem zgodnie z tradycją odebrali od Starosów dożynkowych chleb wypiekany ze zboża z tegorocznego zboża i poczęstowali nim gości i mieszkańców wzgromadzonych w amfiteatrze.
- Choć krajobraz naszej gminy uległ zmianie i w miejscach, w których niegdyś były pola uprawne stoją dziś domy, to zawsze cieszy mnie widok rolników zbierających plony na naszych świerklanieckich polach – mówił Marek Cyl, Wójt Gminy Świerklaniec – nie możemy zapominać o starym przysłowiu, że: „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza” – dodał.
Koła Gospodyń Wiejskich z Nakła Śląskiego, Nowego Chechła, Orzecha i Świerklańca otrzymały upominki za przygotowanie i wykonanie tegorocznych "Koron Dożynkowych", które przez caly czas trwania Dożynek wspaniale prezentowały się przed sceną.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świerklańcu, lokalny zespół „The Neighbors”, kapela góralska „Istebna”, „Arkadia Band” oraz Inga Papkala, która miała też występy kabaretowe oraz była konferansjerką.
Równolegle przy Pałacy Kawalera już po raz trzeci odbył się „Gyburstag Kołoca”, czyli festiwal śląskiego ciasta, który odbywa się w formie konkursu. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie WRAZIDLOK, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach i Gmina Świerklaniec. Jury konkursowe zadecydowało, że w tegorocznych zmaganiach na najlepszy śląski wypiek zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Popielów Radziejów, które zostało uhonorowane Złotą Blachą Kołoca. Jury przyznało dwa miejsca drugie - Szczybno Blacha Kołoca powędrowała do Weroniki Skowronek i Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, z kolei trzecie miejsce zajęły: KGW "Katarzynki" w Karchowicach, KGW Stanowice i Sylwia Henkelman.
Dziękujemy Mieszkańcom i Gościom za przyjęcie zaproszemia do udziału w Dożynkach i wspólnej zabawy. Dziękujemy też wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek: głównemu organizatorowi czyli Dyrekcji i Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Świerklańcu, Pracownikom Urzędu Gminy Świerklaniec, Paniom z naszych Kół Gospodyń Wiejskich, Druhom z gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, Pocztom Sztandarowym, Stowarzyszeniu Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej, Starostwu Powiatoweu w Tarnowskich Górach, Stowarzyszeniu WRAZIDLOK i Kołu Pszczelarzy z Nakła Śląskiego.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).