Poniedziałek, 26 października 2020r. | Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana

Uroczysta sesja i Gracja za działalność artystyczną dla Karola Gembczyka

29 września, 2020

- Nie ukrywam, że wystąpienia publiczne nie są mi obce, ale tym razem mam tremę. Jestem zaszczycony, że zostałem wyróżniony za swoją działalność. Dziękuję bardzo panu wójtowi Markowi Cylowi oraz radnym Rady Gminy Świerklaniec, ze mogę odbierać dzisiaj tę nagrodę – mówił Karol Gembczyk, który podczas uroczystej sesji Rady Gminy Świerklaniec otrzymał doroczną nagrodę gminy przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Uroczysta sesja, podczas której przyznano „Grację” obyła się 28 września w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Na sesji w sierpniu radni, na wniosek kapituły konkursowej, jednogłośnie poparli kandydaturę agencji artystycznej „Przerwa na Kawę” reprezentowanej przez Karola Gembczyka, do przyznania corocznej nagrody za działalność artystyczną i kulturalną.
- Działalność Pana Karola Gembczyka i jego firmy zawsze związana była z naszą gminą. Pan Karol w swojej twórczości podkreśla zawsze, że jest stąd – ze Śląska, z gminy Świerklaniec – podkreślał wójt Marek Cyl.
Wniosek o przyznanie „Gracji” dla Karola Gembczyka poparty był podpisami niemal 60 pełnoletnich mieszkańców gminy Świerklaniec. Głównym wnioskującym była Pani Alicja Wróbel ze Świerklańca.
- Pan Karol niejednokrotnie promował swoją gminę Świerklaniec. Świetnym przykładem jest nagrywany w zabytkowym parku w Świerklańcu teledysk do piosenki pt. „Bursztynowe lato” Wesołej Biesiady, który emitowany jest w wielu regionalnych stacjach telewizyjnych – mówiła wnioskodawczyni.

Uroczysta sesja Rady Gminy Świerklaniec była także okazją do przyznania przez Wójta Gminy Świerklaniec stypendiów dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. Stypendia I stopnia w kategorii muzyka otrzymały Julia Miś i Oliwa Miazga.

Tradycyjnie Wójt Gminy Świerklaniec przyznał także stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe. Otrzymało ich 23 uczniów z ternu gminy Świerklaniec.
Otrzymali je:
Klaudia Grieger zamieszkała w Nowym Chechle, stypendium edukacyjne I stopnia,
Natalia Piernikarczyk zamieszkała w Nakle Śląskim, stypendium edukacyjne II stopnia,
Magdalena Tomanek zamieszkała w Orzechu, stypendium edukacyjne I stopnia,
Julia Sikora zamieszkała w Orzechu, przyznano stypendium edukacyjne II stopnia,
Kamil Nawrath zamieszkały w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne III stopnia,
Magdalena Kłos zamieszkała w Nakle Śląskim, przyznano stypendium edukacyjne II stopnia,
Natalia Czernachowska zamieszkała w Nakle Śląskim, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Maciej Piofczyk zamieszkały w Nakle Śląskim, przyznano stypendium edukacyjne II stopnia,
Mateusz Smuda zamieszkały w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Julia Figlus zamieszkała w Nowym Chechle, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Szymon Przewieźlik zamieszkały w Nakle Śląskim, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Adam Muszalski zamieszkały w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne II stopnia,
Paulina Przybyła zamieszkała w Nowym Chechle, przyznano stypendium edukacyjne II stopnia,
Hanna Kulej zamieszkała w Nowym Chechle, przyznano stypendium edukacyjne II stopnia,
Marcel Sapa zamieszkały w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne II stopnia,
Kinga Wiśniewska zamieszkała w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Michał Cyl zamieszkały w Nakle Śląskim, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Bartosz Wiśniewski zamieszkały w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne III stopnia,
Elżbieta Krakowska zamieszkała w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Anna Bomba zamieszkała w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Martyna Draus zamieszkała w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne III stopnia,
Maciej Czornik zamieszkały w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia,
Kinga Widera zamieszkała w Świerklańcu, przyznano stypendium edukacyjne I stopnia.

Na uroczystej sesji obecni byli goście ze Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach -Starosta Krystyna Kosmala oraz Wicestarosta Sebastian Nowak. Przygotowali oni dla wójta Marka Cyla niespodziankę. Przekazali mu złotą kostkę brukową, która symbolizuje nowo wybudowany chodnik łączący sołectwa Świerklaniec i Nowe Chechło. Wybudowany za kwotę 380 tys. zł chodnik, był inwestycją, o którą zabiegali również mieszkańcy Nowego Chechła i Świerklańca oraz Urząd Gminy Świerklaniec.
- Budowa chodnika trwała długo, ale liczy się efekt. Chodnik powstał i realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu – mówiła starosta Krystyna Kosmala.
- To dla mnie miła niespodzianka. Co prawda chodnik nie złota nie jest, ale jest równie cenny dla nas, mieszkańców gminy Świerklaniec. Serdecznie dziękujemy za sfinalizowanie tej inwestycji – mówił wójt Marek Cyl.

Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.