Wtorek, 6 czerwca 2023r. | Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumila
Pokaż menu

Zielone światło od radnych: gmina Świerklaniec stara się o unijne pieniądze na instalacje OZE dla mieszkańców

28 kwietnia, 2023

Podczas sesji Rady Gminy Świerklaniec 26 kwietnia radni podjęli dwie uchwały, związane z budową instalacji OZE na budynkach mieszkańców. Pierwsza z nich to Regulamin naboru dla mieszkańców, druga to wyrażenie zgody na stworzenie partnerstwa z innymi gminami przy złożeniu wniosku o dofinansowanie. Projekty tych uchwał zgłosił Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl.

Ogniwa fotowoltaiczne

Gmina Świerklaniec wspólnie z dwoma sąsiednimi gminami (Bobrowniki i Tarnowskie Góry) planuje złożyć wniosek o dofinansowanie na projekt pod nazwą „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Miasta Tarnowskie Góry, Gminy Bobrowniki oraz Gminy Świerklaniec”. Środki na realizację projektu mają pochodzić z funduszy europejskich. Mieszkańcy po uzyskaniu przez gminę dofinansowania oraz po zakwalifikowaniu do projektu i podpisaniu umowy z gminą będą mogli pozyskać refundację poniesionych kosztów kwalifikowanych w wysokości 85% na inwestycje realizowane w ramach projektu takie jak instalacja fotowoltaiczna, instalacja solarna, powietrzna pompa ciepła, kocioł na biomasę, magazyn energii elektrycznej i system zarządzania energią. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie. O szczegółach programu poinformujemy mieszkańców w połowie maja.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).