Czwartek, 30 maja 2024r. | Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana
Pokaż menu

Zimowy Turniej Piłkarski Żaków rocznika 2015 o Puchar Wójta Gminy Świerklaniec

21 lutego, 2023

W najbliższą niedzielę 26 lutego od godz. 9:00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim odbędzie się II Zimowy Turniej Piłkarski Żaków rocznika 2015 o Puchar Wójta Gminy Świerklaniec organizowany wspólnie przez gminę Świerklaniec i LKS Orzeł Nakło Śląskie.

Plakat turnieju piłkarskiego

Podczas trwania turnieju będzie można zjeść swojskie ciasto i napić się kawy, a dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc dla chorego na nieuleczalną chorobę Nikodema ze Świerklańca.

Nikodem urodził się w 26 tygodniu ciąży jako skrajny wcześniak z wagą 900 gramów i już w pierwszych sekundach zaczęła się walka o jego życie, która trwa do dziś.
Wystąpiło u niego wiele zaburzeń m.in. niedotlenienie okołoporodowe, zaburzenia oddychania, sepsa, martwicze zapalenie jelit, cholestaza, retinopatia, dwukrotnie przetaczano mi krew z powodu niedokrwistości.
Dzisiaj Nikodem funkcjonuje na poziomie niepełnosprawności w stopniu głębokim i potrzebuje całodobowej opieki. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny czterokończynowy, neurogenne zwichnięcie biodra i padaczkę ogniskową. Jest niewidomy, nie chodzi, nie mówi, nie komunikuje się, nie je i nie pije samodzielnie, nie zgłasza potrzeb fizjologicznych.
Na jego chorobę niestety nie ma lekarstwa, jedyne co można to zminimalizować negatywne skutki niepełnosprawności, poprzez udział w zajęciach terapeutycznych, rehabilitację, zakup odpowiedniego sprzętu i środków medycznych oraz systematyczną kontrolę u lekarzy specjalistów. Jednak to wszystko wiąże się z ogromnymi kosztami, które przewyższają możliwości finansowe jego rodziców. Ze względu na chorobę syna, jego mama nie może podjąć się żadnej pracy. Rodzinę utrzymuje dzielny tata.

Serdecznie zachęcamy do wsparcia Nikodema!
 

Zdjęcia (1)
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).