Niedziela, 24 września 2023r. | Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Pokaż menu

Zmarł były proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu ks. Józef Bartoszek

15 czerwca, 2023

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci śp. ks. Józefa Bartoszka byłego proboszcza Parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu. Wyrazy głębokiego żalu i współczucia pogrążonej w żałobie Rodzinie składają Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl wraz z pracownikami Urzędu Gminy i Przewodniczący Rady Gminy Świerklaniec Jarosław Wasążnik wraz z radnymi. Uroczystości pogrzebowe śp. ks. proboszcza Józefa Bartoszka odbędą się we wtorek 20 czerwca o godz. 15.00 w kościele św. Katarzyny w Czechowicach – Dziedzicach.

śp. ksiądz Józef Bartoszek

Ks. prał. Józef Bartoszek urodził się 16 marca 1939 r. w Czechowicach - Dziedzicach. Jest synem Franciszka i Anny. W 1957 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1963 r. w Katowicach z rąk. bpa Herberta Bednorza.

Ks. Józef Bartoszek zawitał do parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu 13 maja 1982 r. jako wikary i tę funkcje pełnił do 17 kwietnia 1983 r. Był katechetą, a także kierował pracami nad rozpoczętą odbudową zabytkowego kościoła pw. Dobrego Pasterza, znajdującego się na terenie parku w Świerklańcu. Od 18 kwietnia 1983 r. do 14 czerwca 1983 r. został administratorem. Od 15 czerwca 1983 r. zostaje proboszczem parafii w Świerklańcu. Odnowiony kościół parkowy został poświęcony 28 sierpnia 1983 r. przez bpa Herberta Bednorza. W tym samym roku ks. Proboszcz inicjuje budowę salek katechetycznych w Świerklańcu i Nowym Chechle. 26 maja 1989 r. w Świerklańcu rozpoczęto budowę obecnego, murowanego kościoła, który został poświęcony 20 listopada 1994 r. przez biskupa gliwickiego Jana Wieczorka. 24 kwietnia 2005 r. ks. Józef Bartoszek został Kapelanem Jego Świątobliwości. 10 sierpnia 2009 r. ks. Józef przeszedł na emeryturę.

Źródło Diecezja Gliwicka

Księdzu Prałatowi Józefowi Bartoszkowi za szczególne zasługi dla gminy 14 maja 2010 roku nadano Honorowe Obywatelstwo Gminy Świerklaniec.
Gmina Świerklaniec
Świerklaniec – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 1 października 1924 roku ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec[2], a w późniejszych latach była powiększana o sąsiednie wsie. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie katowickim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).