Wtorek, 9 sierpnia 2022r. | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty

100 lat Tarnowskich Gór w Polsce – sobota

26 czerwca, 2022

W ramach pierwszego dnia obchodów 100. rocznicy podziału Górnego Śląsk i przyłączenia Tarnowskich Gór do Polski w Ratuszu zorganizowano konferencję naukową, na scenie motywem przewodnim była muzyka szkocka i celtycka.

Dlaczego szkocka? Bo to m.in. Szkoci stacjonowali w Tarnowskich Górach do 1922 roku w ramach sił rozjemczych. Po konferencji nastąpił przemarsz ul. Krakowską w wykonaniu orkiestry Pipes and Drums, która występ kontynuowała na płycie Rynku. Po bębniarzach i dudziarzach wystąpi pod Ratuszem – znowu w klimacie celtyckim – wystąpił zespół Donegal oraz Zespół Tańca Irlandzkiego Galway z Będzina.

Konferencja stała się okazją do wręczenia nagród dla drużyn biorących udział w niedawnych zawodach pt. „100 strzelców na stulecie”.

Przypomnijmy wyniki:

Klasyfikacja indywidualna:

1. Kwieciński Piotr, Dzielnica Pniowiec
  2. Bluj Piotr, 5 Pułk Chemiczny
  3. Marszałek Marcin, Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich
  4. Drzewiecki Marcin, Izba Przemysłowo-Handlowa
  5. Kopia Aleksander, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
  6. Gorol Sebastian, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
  7. Macioła Jacek, Dzielnica Strzybnica
  8. Nowak Adam, Dzielnica Repty
  9. Grzesik Bronisław, Dzielnica Sowice
  10. Boroń Jacek, Dzielnica Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne

Klasyfikacja drużynowa:

1. Dzielnica Pniowiec
  2. Dzielnica Strzybnica
  3. Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen broni Leona Berbeckiego
  4. NSZZ „Solidarność” Tarnowskie Góry
  5. Dzielnica Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne
  6. Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.