Piątek, 1 marca 2024r. | Imieniny: Antoniny, Radoslawa, Dawida
Pokaż menu

Akcja Zima 2023-2024

27 listopada, 2023

Gminny Zespół Zarzadzania Kryzysowego uruchomił działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom w okresie zimowym 2023/2024. Gdzie i w jakiej sprawie dzwonić?

W sezonie 2023/2024 za usługi polegające na odśnieżaniu, usuwaniu gołoledzi i usuwaniu lodu z placów, jezdni gminnych oraz chodników przyległych do nieruchomości gminnych zajmuje się Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek  ul. W. Łokietka 4, 41 – 933 Bytom.


Kontakt telefoniczny z pracownikami koordynującymi „Akcję Zima” z ramienia Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach można uzyskać pod n/w numerami telefonów:

Kontakt telefoniczny z dyspozytorem prowadzącym zimowe utrzymanie dróg gminnych z ramienia Zakładu Usługowego Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek można uzyskać przez całą dobę pod niżej wymienionymi numerami telefonów:

Ws. dróg powiatowych:  Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego +48 32 478 518 600 (spis dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich poniżej).

Za odśnieżanie chodników i ścieżek rowerowych przy drogach gminnych odpowiada firma Remondis.

Za ścieżki rowerowe przy drogach  powiatowych – Zarząd Dróg Powiatowych.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została uruchomiona „Infolinia dla bezdomnych” pod całodobowym bezpłatnym numerem 987.

Kontakt ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach w sprawie „Akcja Zima”  TUTAJ.


Przypominamy jednocześnie, że obowiązkiem i prawem miasta jest utrzymywanie przejezdności tylko i wyłącznie na drogach gminnych.

Zarządzanie pozostałymi drogami w naszym mieście, w tym utrzymywanie ich przejezdności, należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Lublińcu (instytucja rządowa), Zarządu Dróg Wojewódzkich (instytucja Urzędu Marszałkowskiego) i Zarządu Dróg Powiatowych (jednostka organizacyjna powiatu).

————————–

DROGI ADMINISTROWANE PRZEZ GDDKiA – Oddział Lubliniec to DK 11 i DK 78

: Zagórska, Gliwicka, Korola i Obwodnica – w przypadku nieprawidłowości w utrzymaniu zimowym dróg dzwonić należy od koordynatorów pełniących całodobowo dyżur w dni robocze i wolne od pracy: w siedzibie Rejonu  w Lublińcu – tel./fax +48 34 356 24 18 lub w Obwodzie Drogowym w Kłobucku  tel./fax  +48 34 317 24 36.

Droga administrowana przez ZARZĄD DRÓG WOJEWÓDZKICH  to DW 908, czyli droga do Miasteczka Śląskiego. W sytuacjach warunków ekstremalnych dotyczących utrzymania zimowego koordynację przejmuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. +48 32 256 56 01+48 32 255 21 95 fax. +48 32 256 22 13 e-mail: czkws@katowice.uw.gov.pl ) Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego do którego przesyłane są kompleksowe informacje w zakresie utrzymania dróg wojewódzkich.

DROGI ZARZĄDZANE I ODŚNIEŻANE PRZEZ ZARZĄD DRÓG POWIATOWYCH  to ulice: Gliwicka, Pyskowicka, Wyszyńskiego, Wyspiańskiego, Opolska, Powstańców Śląskich, Pokoju, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Bytomska, Legionów, Górnicza (od Legionów do Obwodnicy), Jana Pawła II, Janasa, Pastuszki, Starotarnowicka, Starowapienna,  Powstańców Warszawskich, repecka, Witosa, Żeromskiego, Kościelna, Górna, Edukacji Narodowej, Jagodowa, Grzybowa, Słowackiego, Czarnohucka, Częstochowska, Grodzka.

Utrzymaniem zimowym dróg powiatowych zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych – telefony całodobowe – +48 32 285 48 62 oraz +48 887 202 203.


W czasie zimy nie bądźmy obojętni i reagujmy na sytuację osób bezdomnych oraz zwierząt. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie!

Na terenie Tarnowskich Gór osoby bezdomne mogą uzyskać schronienie i pomoc w następujących miejscach: Schronisko dla Bezdomnych, Tarnowskie Góry ul. Sienkiewicza 48, tel: +48 32 285 26 81 oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Tarnowskie Góry ul. Sienkiewicza 8, tel: +48 32 380 01 23.

Na wychłodzenie narażone są też zwierzęta. Jeśli zobaczysz zmarzniętego zwierzaka – nie wahaj się – dzwoń pod telefon alarmowy Azylu dla zwierząt „Cichy Kąt” – +48 602 318 518 lub +48 600 634 303.

Schronisko dla Bezdomnych przy ulicy Sienkiewicza 48 posiada 30 miejsc dla bezdomnych mężczyzn i dodatkowo 10 miejsc w  ogrzewalni. Bezdomne kobiety w ramach porozumień będą kierowane do obiektów w Częstochowie i Kluczach. Pracownicy MOPS-u na bieżąco monitorują sytuację osób starszych i niepełnosprawnych.

W ramach „Akcji Zima” dzielnicowi z KPP w Tarnowskich Górach oraz Straż Miejska na bieżąco patrolują miejsca, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została uruchomiona, jak co roku, całodobowa infolinia dla bezdomnych.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).