Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Barbórka 2022 – 10. figura Gwarka odsłonięta!

05 grudnia, 2022

Na skwerze przy ul. Kopernika i Stromej stanęła rzeźba w pyrlikiem i żeloskiem w rękach.

– To pierwszy z naszych gwarków, na którym można tłumaczyć dzieciom, co to są te mityczne pyrlik i żelosko widoczne w górniczym i miejskim herbie – mówił Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór, który wspólnie z przedstawicielami Rady Dzielnicy Osada Jana, Przewodniczącym Rady Miejskiej Adrianem Wolnikiem, wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Stanisławem Karczem, księdzem proboszczem, górnikami i mieszkańcami Galenbergu i Osady Jana odsłonił gwarka.
– Ten herb, kopla, widoczny jest w naznaczonych górnictwem miejscach, zawsze też widoczny jest na szczycie wież wyciągowych czynnych kopalni. Kiedy „gruby” się zamykają herb z wieży znika – wskazał Stanisław Karcz.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).