Poniedziałek, 30 stycznia 2023r. | Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila

Barbórka 2022: mamy nowych przewodników

05 grudnia, 2022

Tradycyjnym skokiem przez skórę, przysięgą i pasowaniem przez prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniewa Pawlaka przyjęło w niedzielę w poczet przewodników dziesięć nowych osób. Wszystkie będą oprowadzać turystów po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

– Odtąd ci na których ramieniu spoczęła szpada górnicza, a skóra ich biodra opasała, mają być jednakowo w rodzinie kopackiej traktowani i opieką starszych otoczeni – usłyszeli przewodnicy i członkowie towarzyszenia.
W „szczęśliwej dziesiątce” znaleźli się mieszkańcy Tarnowskich Gór, Ptakowic, Chorzowa, Radzionkowa oraz Ilja Kajsanov, przebywający w Polsce od 2004, a w Mieście Gwarków Górach od 2013 roku Ukrainiec. Nowy przewodnik z Tarnowskich Gór ma żonę. Miasto dzięki niemu na z kolei pierwszego przewodnika, który może oprowadzać po Sztolni Czarnego Pstrąga i Kopalni Srebra po ukraińsku.Szczęść Boże!
Nowi przewodnicy to: Dorota Wolny, Dawid Gacki, Michał Gergiel, Ilja Kasjanov, Alan Pilarski, Marek Wrodarczyk, Sewereyn Kolanek, Eugeniusz Tomanek, Wojciech Gross i Krzysztof Białasik.

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.