Niedziela, 3 marca 2024r. | Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
Pokaż menu

Barbórka w środku lata 2021

12 lipca, 2021

W ramach Barbórki w środku lata po rocznej przerwie zapraszamy w niedzielę 18 lipca na uroczystości na Kunszcie oraz na tarnogórski Rynek. Wszystko po to, aby uczcić 237. rocznicę odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine, czwartą rocznicę wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na listę UNESCO oraz przypomnieć dawne lipcowe Berfesty.

W tym roku spotkamy się oczywiście w Parku Kunszt, potem impreza przeniesie się pod Ratusz. Na miejscu czekać będą koncerty, jarmark rękodzieła i pokaz tarnogórskiej oraz śląskiej mody współczesnej.
Przed Bergfestem wspólnie z Radą Dzielnicy Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne zapraszamy na godz. 11.30 do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich na uroczystą sumę za górników, ich rodziny i Wolne Miasto Górnicze Tarnowskie Góry.
———————–
PROGRAM
NIEDZIELA, 18 LIPCA
⚒11.30 Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne, kościół pw. Przemienienia Pańskiego – uroczysta msza w intencji górników i miasta
⚒14.00 Park kunszt – uroczystości rocznicowe na pamiątkę odkrycia 16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine złóż srebronośnych
Rynek
⚒16.00 Tarnogórska Orkiestra Dęta – “Koncert na 100 pyrlików”
⚒17.00 otwarcie i wspólne śpiewanie “Tarnogórskiego Dzwoneczka”
⚒ 17.15 pieśni górnicze i śląskie – Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
⚒ 17.45 Pokaz mody tarnogórskiej
⚒ 18.15 L.A.B.
⚒ 19.30 Silesian Brass Quartet – Sextet
⚒ 20.30 Tukej
Imprezy towarzyszące:
⚒ sobota, 17.07 , godz. 20.00: zwiedzanie kościoła Piotra i Pawła
oraz kaplicy św. Barbary (w ramach “Wakacji z kościołami”)
⚒niedziela, 18.07, Rynek – godz. 14.00-22.00 – Jarmark Rękodzieła

—————-


BERGFESTY – nieco historii
Z początkiem roku 1784 na polecenie hrabiego Redena i Heinitza nakazano poszukiwań złóż rud srebronośnych w okolicach Tarnowskich Gór, którego górnictwo po wojnie 30-letniej zaczęło podupadać. Do epokowego w swoich skutkach odkrycia doszło 16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine na terenie dzisiejszym Bobrownik Śląskich. Tego samego roku założono w tym miejscu kopalnię Fryderyk, w której cztery lat później sprowadzono pierwszą maszynę parową. 32-calowa maszyna zbudowana w technologii Newcomena sprowadzona z Walii, aby odwadniać podziemia, zmieniła bieg historii wywołując drugą rewolucję górniczą w Tarnowskich Górach, symbolicznie rozpoczynając także rewolucję przemysłową na europejskim kontynencie dając zaczątek industrializacji Górnego Śląska. Tarnogórzanie nie byli z pewnością świadomie epokowości odkrycia Redena i Heinitza, ale mimo to na pamiątkę tamtych wydarzeń usypali w sąsiedztwie kopalni pamiątkowy kopiec spotykając się przy nim co roku właśnie 16 lipca na Bergfeście czyli święcie górniczym. Działo się tak do początków XX wieku, kiedy tarnogórskie górnictwo zakończyło się wraz z zamknięciem kopalni Fryderyk.

 

 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).