Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Barbórka w środku lata 2023 – było gorąco!

17 lipca, 2023

Kolejne święto górników za nami. W czasie trzydniowej, wyjątkowej imprezy doszło do kilku niezwykłych zdarzeń.

Impreza nawiązująca do Bergfestów organizowanych na pamiątkę odkrycia złóż srebronośnych 16 lipca 1784 roku zaczęła się już w piątek w kościele ewangelickim. Wieczorem otwarto tam wystawę pt. “Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld – Pawłowiczkach” przedstawiającą historię osady w Gnadenfeld (obecnie Pawłowiczki) na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. W 1722 roku powstała tam „na surowym korzeniu”, czyli w miejscu dotąd niezamieszkałym, miejscowość dla uchodźców protestanckich z Moraw – Braci Morawskich.

Wystawie, która można będzie oglądać w Kościele Zbawiciela do jesieni, towarzyszył koncert zespołu Zaginione Archiwum grającego muzykę herrnhutów.

– Przez tę wystawę i muzykę „odkopujemy” bardzo mało znaną cząstkę historii Śląska – mówili uczestnicy spotkania będącego częścią organizowanego przez parafię cyklu „Rozmowy wokół Biblii”.

 

W sobotę na Rynku odbyły się warsztaty pieśni śląskich, w kościele ewangelickim uczono się malować suchymi pastelami, po Muzeum  (także w niedzielę) oprowadzano szlakiem barbórki, górnictwa i świętej Barbary, która patronką górników w połowie XVIII wieku została właśnie w Mieście Gwarków.

 

Na scenie spektakl, koncert  i zabawę w jednym dla dzieci zorganizowała Ślōnsko Bajarka, potem pokaz musztry dała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Za śląskie, ale nieoczywiste klimaty wziął się zespół Ligocianie i Grzegorz Płonka.
Na koniec dnia niezwykły koncert dała orkiestra koncertowa  Power of Winds . w tym punkcie mieliśmy do czynienia z prapremierą nowego, tarnogórskiego utworu napisanego przez dyrygenta Klaudiusza Janię, który    stworzył wariację opartą na Tarnogórskim Dzwoneczku.  Utworowi zagranemu m.in. na kawałku kolejowej towarzyszył (na koniec koncertu)  śląski rap, którego tarnogórzan starał się  nauczyć Łukasz Wylenżek z synem Antkiem.




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).