Piątek, 24 marca 2023r. | Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny
Pokaż menu

Cięcia pielęgnacyjne w Parku Miejskim

03 grudnia, 2020

Na jutro (4.12.20202) zaplanowano rozpoczęcie prac związanych z pielęgnacją i wycinką drzew w Parku Miejskim w okolicach glorietty. Tego dnia rozpoczną się cięcia pielęgnacyjne, oraz wycinka małych drzew w podszycie. Natomiast rozpoczęcie prace związanych z wycinką drzew o złym stanie fitosanitarnym i zagrażających bezpieczeństwu, znajdujących się w okolicach glorietty oraz drzew obumarłych na Cmentarzu Wojennym odbędzie się w późniejszym terminie.

Prace pielęgnacyjne mają na celu wyeliminowanie w koronach drzew posuszu, jemioły oraz nadanie koroną właściwego pokroju. Zabieg związany z zakładaniem specjalistycznych wiązań zabezpieczy drzewa przed ich uszkodzeniem mechanicznym. Zabieg wiązań będzie wykonany na pięciu okazach dorodnych drzew, natomiast cięcia pielęgnacyjne zostaną wykonane na 38 drzewach.

W okolicach glorietty do wycinki wytypowano 18 sztuk drzew. W większości, tj. 15 sztuk, są to drzewa rosnące w warstwie podszytu, które zarastają warpie, o średnicy pnia od 8 cm do
22 cm, wychylone, zaburzające historyczny układ Parku lub negatywnie wpływające na starodrzew. 

Z powodu występujących wad, takich jak ubytki wgłębne pnia, wypróchnienie, asymetryczność, uszkodzenie korony, zagrożenie dla bezpieczeństwa, pęknięcia i rozwidlenia zostaną wycięte dwie robinie białe i  jedna lipa drobnolistna. Drzewa maja średnice pnia od 48 cm do 75 cm.

Na Cmentarzu Wojennym zostanie wyciętych 16 sztuk świerków pospolitych. Drzewa te są całkowicie obumarłe oraz zagrażają bezpieczeństwu osób i mienia. Na prace uzyskano wymagane prawem zezwolenia.

Galeria
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).