Środa, 29 marca 2023r. | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Pokaż menu

COVID19: 10 działań rządu dla firm

06 listopada, 2020

Premier ogłosił dziś 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców. Wsparcie ma polegać m.in. na długoterminowych pożyczkach, dofinansowaniu do zatrudnienia, przedłużeniu postojowego, czy zwolnieniu ze składek na ZUS.

Ratunek dla firm: 10 działań antykryzysowych rządu

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami – subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r. Dofinansowanie jest przeznaczone dla firm z branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR – dla MŚP pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. Również dla przedsiębiorstw z branż objętych obostrzeniami.

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm – wnioski mają być składane do 31 marca 2021 r., a wypłaty będą do 30 czerwca 2021 r. Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP (“duże MŚP” jest terminem podawanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów – red.). Pomoc przeznaczona jest dla dużych firmy, dużych MŚP ze wszystkich branż.

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją – kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Trwają konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami. Wsparcie obejmuje wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi.

5. Dofinansowanie zatrudnienia – kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Dla firm ze wszystkich branż.

6. Przedłużenie postojowego dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

7. Zwolnienie ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami.

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes – zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP. Pomoc dla firm z branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

9. Polityka drugiej szansy – dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Pomoc dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji.

10. Dofinansowanie leasingu – pokrycie kosztów leasingu przez ARP dla firm z branży transportowej.

Galeria
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).