Piątek, 17 lipca 2026r. | Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Pokaż menu

Czym jest i komu ma pomóc Interaktywna Mapa Urzędu?

05 stycznia, 2022

W listopadzie ubiegłego roku ruszyła Interaktywna Mapa budynków Urzędu. Dlaczego? By móc odwiedzić urząd wirtualnie i przygotować się do wizyty. Niektórzy mogą pomyśleć, że takie rozwiązanie nie jest potrzebne lub zastanawiają się komu i czemu ma służyć.

Główna strona Interaktywnej Mapy Urzędu. U góry napis: wirtualny urząd tarnowskie góry. W środkowej części graficzne odwzorowanie frontu Ratusza i frontu budynku przy ulicy Sienkiewicza 2. Na dole dwa prostokątne kafelki z napisami: budynek Urzędu Miejskiego, Ratusz i Budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 2

Mapa tak jak inne zastosowane rozwiązania, jest dla każdego z nas ale przede wszystkim dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ten termin również może być dla wielu niejasny, chociaż coraz częściej o tym się mówi. Pomyślicie, specjalne potrzeby? Przecież każdy z nas jakieś ma! Owszem i to poniekąd prawidłowy tok myślenia. Tutaj jednak nie chodzi o każde potrzeby.

Uściślijmy zatem kim jest osoba ze szczególnymi potrzebami i wtedy będzie już jasne czym są te potrzeby. To osoba, która ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajduje, musi podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami. Idąc tym torem wszyscy powinniśmy mieć równy dostęp do usług publicznych.  Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, seniorzy, osoby ze schorzeniami narządu ruchu, głusi, niedosłyszący, niewidomi, niedowidzący, osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, z chorobami psychicznymi, osoby w kryzysie psychicznym, osoby o czasowo ograniczonej sprawności, osoby o niskim czy bardzo wysokim wzroście, z dysleksją, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi… Tak na prawdę można jeszcze długo wymieniać. 

Część z nas nie czuje się komfortowo w zamkniętych przestrzeniach, niektórzy czują się zagubieniu w budynkach użyteczności publicznej. Te osoby mogą dzięki tej mapie przygotować się do wizyty w naszym urzędzie. Będą mogły sprawdzić do jakiego biura udać się w danej sprawie i gdzie dokładnie to biuro się znajduje. Będą mogły też rozeznać jak duże jest pomieszczenie, czy jest na piętrze czy na parterze. W jakiej odległości od biura jest toaleta, gdzie znajduje się pętla indukcyjna czy gdzie znajduje się miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Na mapie zostały naniesione wszystkie biura i pomieszczenia znajdujące się w budynku Ratusza i w budynku przy ulicy Sienkiewicza 2 – wraz z numerami telefonów oraz zadaniami danej komórki. Widoczne są wszystkie piętra obu budynków. Informacje ze świata realnego zostały przeniesione w świat wirtualny.

Mapa znajduje się na stronie https://wirtualnyurzad.tarnowskiegory.pl oraz w zakładce na stronie miasta .

Zaznaczone są wejścia, drogi ewakuacyjne, umiejscowienie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Oznaczony jest punkt potwierdzania profilu zaufanego, informacja turystyczna, przewijaki, apteczki, defibrylatory. Miejsca, w których znajdują się pętle indukcyjne, totupointy, tablice informacyjne, gaśnice, włączniki alarmów, wyłączniki prądu czy winda. Jednym słowem wszystkie ważne miejsca dla odwiedzających urząd. Strona jest dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami zgodnie z wytycznymi ustawy.

Czujną opiekę nad realizacją tego projektu sprawowała Aleksandra Gajda, Sekretarz Miasta w Tarnowskich Górach. Merytorycznie zadania realizowali: Justyna Słania – Naczelniczka Wydziału Administracji, Jarosław Franusik – pracownik Wydziału Administracji i członek Zespołu ds. Dostępności oraz Joanna Kapa – Koordynator ds. Dostępności informacyjno-komunikacyjnej. Wszystkim bardzo zależało na funkcjonalności tego rozwiązania.

Ze względu na specyfikę budynku Ratusza to architektoniczna dostępność jest największym wyzwaniem. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w niedalekiej przyszłości będziemy dostosowywać pomieszczenie na parterze. Obecnie znajdują się tam kasy urzędu. Docelowo to właśnie tam przez wzgląd na bariery występujące w budynku, każdy będzie mógł załatwić wszystkie urzędowe sprawy.

– Planów mamy wiele, ale nie wszystko da się zrealizować od razu. Na bieżąco konsultujemy wprowadzane udogodnienia z grupami ich odbiorców oraz wsłuchujemy się w ich propozycje rozwiązań. Ważne aby modernizować otoczenie tak, by w możliwie największym stopniu wspierało samodzielne funkcjonowanie ludzi. Pamiętajmy o tym, że szczególne potrzeby dotyczą nas wszystkich: seniorów, rodzin z dziećmi, osób z trwałymi lub czasowymi dysfunkcjami. Każdemu z nas zależy, by w największym stopniu zachować samodzielność – mówi Joanna Kapa, koordynator ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach.

Galeria




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).