Poniedziałek, 27 marca 2023r. | Imieniny: Lidii, Ernesta
Pokaż menu

Dystrybucja jodku potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego

14 października, 2022

Zgodnie z zaleceniami administracji centralnej, samorządy włączyły się do działań prewencyjnych: przygotowują się do dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Tarnowskie Góry uczestniczą w przygotowaniach.

Ważne! Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że w tej chwili nie ma zagrożenia skażeniem radiacyjnym. A sytuację na bieżąco monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki. Dane można sprawdzić tu:

https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego – jak zapewnia wojewoda – wszyscy przebywający w województwie śląskim zostaną o tym powiadomieni wszystkimi dostępnymi kanałami informacyjnymi: SMS-em, przez regionalny system ostrzegania, media lokalne. Informować będą też m.in. policja i straż pożarna.

Zgodnie z wytycznymi wojewody tabletki muszą być przechowywane w urzędach miast i gmin. Po decyzji władz krajowych o konieczności wydawania tabletek mieszkańcom z magazynu zarządzania kryzysowego zostaną błyskawicznie przewiezione do 13 punktów w poszczególnych dzielnicach naszego miasta i wydane mieszkańcom.

Uwaga! Obecnie tabletki nie są dostępne w tych punktach. Będą wydawane mieszkańcom tylko i wyłącznie w momencie ogłoszonego zagrożenia.

 

Lp. Punkty wydawania tabletek ze stabilnym jodem na terenie miasta Tarnowskie Góry po ogłoszeniu zagrożenia skażeniem radiacyjnym
1. NZOZ   „EPM – Osada” ul. Słoneczników  44
2. NZOZ„HIPOKRATES”   ul. Gen.  Andersa 49
3. NZOZ  „BI – MED”, Apteka „LEŚNA”  Sp. z o.o.  ul. Leśna  23
4. Usługi Medyczne „Śródmieście” Sp. z o.o.ul. Szwedzka  2
5. Usługi Medyczne  „Śródmieście”   Sp. z o.o.ul. Różana 1a
6. NZOZ „TELMED S.C.” ul. Zagórska 83
7. NZOZ  „Zakład Pulmonologii” ul. Lipowa 3
8. NZOZ  „BI – MED”   Apteka „LEŚNA”   Sp. z o.o. ul. Mickiewicza 8
9. NZOZ   „VADEMECUM” ul. Poczdamska 7
10. „LUXARMED” Sp. z o.o.   ul. Kościelna  30
11. Usługi Medyczne  „Śródmieście”  Sp. z o.o. ul. Bytomska 8
12. NZOZ    Przychodnia   Wielospecjalistyczna   ul. Piłsudskiego  18
13. NZOZ „HIPOKRATES” ul. Okrzei  21

 

Procedury wydawania są maksymalnie uproszczone, nie trzeba będzie okazywać dowodów tożsamości.

Informacje wojewody: https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/dystrybucja-jodku-potasu-w-wojewodztwie-slaskim

Ulotka informacyjna (m.in. kto nie powinien zażywać, w jakich dawkach) tu:

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).