Czwartek, 30 maja 2024r. | Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Dzień Otwarty: zwiedzanie i urodziny Urzędu Miejskiego po raz kolejny!

25 września, 2023

W sobotę Urząd Miejski po raz kolejny pokazał swoje, niecodzienne oblicze. Dni Otwarte – mimo deszczu – odwiedziły tłumy tarnogórzan.

– Nie wiedziałem, że urząd potrafi mnie jeszcze tak zaskoczyć – powiedział pan Mateusz, który odwiedził w ramach dnia otwartego Ratusz. Na miejscu czekał na niego w swoim biurze burmistrz Arkadiusz Czech, ale nie on okazał się największą niespodzianką wizyty. Obok gabinetu burmistrza na zwiedzających czekało biuro urządzone w stylu lat 70., na korytarzu wystawiono też zabytkowe telefony i inne sprzęty „z epoki”.

Piętro wyżej można było przejść się biurach, które na przełomie XIX i XX wieku, czyli początku istnienia obiektu służyły jako mieszkanie burmistrza.

– O ich niegdysiejszym przeznaczeniu świadczą dziś już tylko zdobne sufity – mówili gościom oprowadzający wskazując, że burmistrzowie wybierani byli wówczas aż na 12-letnie kadencje.

Na sali sesyjnej czekały na zwiedzających burmistrzowskie stroje gwarkowskie, stare numery Gwarka oraz gwarkowskie zdjęcia z archiwum dokumentuprojektu.pl. Rzutnik wyświetlał także filmy ze święta miasta i pochodu historycznego sprzed lat. Na koniec wycieczki po Ratuszu czekało zwiedzanie strychu i oglądani mechanizmu zegara.

– Szkoda, że przyszłyśmy na koniec, bo nie zdążyłyśmy wszystkiego zobaczyć – żałowała pani Magda, która na wycieczkę przyszła z córką Ewą i jej koleżanką Mają. Z powodu braku czasu panie nie zebrały też kompletu pieczątek, które można było otrzymać także w biurach mieszczących się w budynku Urzędu przy ul. Sienkiewicza. Ich komplet lub duża liczba uprawniały do odebrania książkowych i gadżetowych kompletów nagród. W sumie w sześciu kilku godzin wydano ich ponad 150.

Co zostało nam po dniu otwartym będącym jednocześnie obchodami 125-lecia wybudowania Ratusza? O ile malowanie buziek jest już zmyte, maluchy mają jeszcze z pewnością na rękach tatuaże. Na Rynku co najmniej do połowy października stać będzie wystawa poświęcona zaprojektowanemu prze Hermanna Gutha Ratuszowi. można na niej zobaczyć

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.