Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Eko TG: Zielona akupunktura się projektuje

20 lipca, 2023

W Tarnowskich Górach w 10 miejscach powstaną punkty zielonej akupunktury. Lokalizacje zielonych wysp w miejscach, gdzie dziś są np. ściany, chodniki czy drogi, wspólnie z fachowcami wybiorą mieszkańcy.

Na początku lipca fachowcy od architektury krajobrazu, którzy opracują na zlecenie urzędu miejskiego koncepcję, objechali całe miasto w poszukiwaniu miejsc, gdzie możliwe byłby urządzenie zielonych punktów.
– Miejsc nadających się do zielonego urozmaicania znaleźliśmy wiele, wkrótce zapytamy o takie lokalizacje mieszkańców – mówią przedstawiciele firmy Arbre Architektura Krajobrazu zapowiadając uruchomienie – jeszcze w wakacje – internetowej strony i ankiety, w której tarnogórzanie będą mogli zaproponować miejsca dla zielonej akupunktury. Po wakacjach w planie są klasyczne, oparte na spotkaniach, konsultacje w tej sprawie.
Co to takiego zielona zielona akupunktura?
– To określenie na tworzenie i porządkowanie małych przestrzenie z zielenią w mieście. Mogą to być alejki między budynkami, małe opuszczone działki, pasy przy drodze, elewacje, dachy – mówi Adam Mrugacz, naczelnik miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska wyjaśniając, że w akcji chodzi o zarówno o zazielenienie miejsc, gdzie nie ma dziś roślin, jak dosadzanie do istniejącej roślinności.
W grę wchodzą niewielkie powierzchnie (poniżej 0,2 ha) i wprowadzenie na nich interwencji w postaci zastosowania rozwiązań opartych na naturze. Projektanci będą uwzględniać między innymi rozwiązania takie jak strefy wypoczynku na fragmentach ulic wyłączonych z ruchu, zielone ściany, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe czy zielone podwórka.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).