Czwartek, 25 lipca 2024r. | Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Pokaż menu

Fizjoterapeutka z GCR „Repty” drugą taką instruktorką w Polsce i jedną z 200 na świecie

14 czerwca, 2023

Fizjoterapeutka z Górnośląskiego Centrum Terapii „Repty” w Tarnowskich Górach Aleksandra Kucińska, jako druga osoba w Polsce i dwusetna na świecie, została międzynarodowym instruktorem koncepcji Bobath dla dorosłych. To druga osoba w Polsce i jedna z 200 na całym świecie, z tak prestiżowym certyfikatem.

Druga taka instruktorka w Polsce w Polsce i jedna z 200 na całym świecie

Fizjoterapeutka z Oddziału Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki w Górnośląskim Centrum Terapii „Repty”, żeby otrzymać te uprawnienia, szkoliła się sześć lat. Musiała przejść kursy, szkolenia i zdać egzamin końcowy w języku angielskim.

Koncepcja Bobath pomaga w pracy z osobami z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jej stosowanie poprawia sprawność pacjenta poprzez wsparcie i stymulowanie jego naturalnych procesów neuroplastyczności.

– Dzięki wiedzy opartej na najnowszych doniesieniach naukowych i analizie zachowań ruchowych pacjenta możemy lepiej zrozumieć działanie systemu nerwowego, więc nasza terapia staje się skuteczniejsza – powiedziała Aleksandra Kucińska.

Koncepcja – jak informują przedstawiciele GCR Repty – została opracowana przez małżeństwo Berty i Karela Bobath w latach 40 XX wieku i jest stale aktualizowana i rozwijana. Na świecie organizacją zrzeszającą terapeutów i instruktorów jest IBITA, w Polsce mamy  Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Bobath,.

– Dla mnie niezwykle istotne jest zidentyfikowanie potencjału pacjenta, a następnie znalezienie takich dróg torowania, które pozwolą mu ten potencjał rozwinąć i budować coraz to nowe umiejętności ruchowe. Ważne przy tym by zarówno pacjent, jak i terapeuta byli aktywni w czasie terapii i czerpali z niej radość i satysfakcję – dodała fizjoterapeutka.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).