Niedziela, 26 marca 2023r. | Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora
Pokaż menu

Gwarki 2022 – piątek

11 września, 2022

Dzisiejszy dzień wynagrodził nam czwartkowe problemy z pogodą. Na całe szczęście, ponieważ atrakcji było co niemiara!

Do biegu gotowi, start!
Rozpoczęliśmy dzień od Biegu Sedlaczka organizowanym jak co roku w Parku Miejskim.
Doliczyliśmy się ponad 300 uczestników. O medale walczyli uczniowie tarnogórskich szkół oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ścigali się na różnych dystansach w kategoriach biegowych oraz nordic – walking.
Następnym punktem było rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego „PASJE I TALENTY W TARNOWSKICH GÓRACH 2022” w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Wpłynęło 18 prac na konkurs organizowany przez UM Tarnowskie Góry. Była to pierwsza edycja tego wydarzenia. W konkursie udział wzięły dzieci z Tarnowskich Gór oraz Ukrainy. Tegoroczne Gwarki posłużyły jako inspiracja dla twórczości uczestników konkursu. Jego celem jest promocja i upowszechnianie piękna i dorobku Tarnowskich Gór.
Komisja w składzie: Piotr Korab, Beata Matysek, Valentyna Kabus i Kacper Łaska wybrała następujących zwycięzców:
W kategorii wiekowej 5 – 8lat
1 miejsce Wiktoria Łabędź 8lat
2 miejsce Arina Solntseva 8lat
3 miejsce Eva Tytarenko 7lat
3 miejsce David Pavlenko 7lat
Wyróżnienia przyznano:
Melania Krupnitska 8lat
Neonila Krupnitska 6lat
Mariia Shernieva 6lat
Ivanna Haida 6lat
W kategorii wiekowej 9-12 lat
1 miejsce Magdalena Miozga 12lat
2 miejsce Julia Marchewka 10lat
3 miejsce Hanna Miozga 10lat
3 miejsce Tymofii Pavlenko 11lat
Wyróżnienia przyznano:
Ivanna Kuceva 11 lat
Bohdana Haida 12 lat
Karol Wójcicki 10 lat
W kategorii 13-17 lat
1 miejsce Anna Dawydenko 17lat
2 miejsce Hlib Ihumenko 13lat
3 miejsce Isabella Kozioł 13lat
Nagrody oraz dyplomy wręczył dziś w Tarnogórskim Centrum Kultury Piotr Korab, Naczelnik wydziału Kultury, turystyki i promocji Miasta.

Nie obyło się bez koncertu Tarnogórskiej Orkiestry Dętej!

Galeria

Następna w kolejności Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie w wydaniu mocno wokalnym: do utworów Zbigniewa Wodeckiego, Tiny Turner oraz Krzysztofa Krawczyka zaśpiewała Katarzyna Piowczyk oraz członkowie orkiestry – Edward Papała i Arkadiusz Garus. Orkiestra zaserwowała gościom Gwarków niezłą przystawkę do dzisiejszego koncertu, jaki na finał da Małgorzata Ostrowska i… zagrała „Meluzynę” z „Podróży Pana Kleksa”!

Galeria

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. W ramach Święta Gwarków Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach zorganizowała Rzymski Piknik Rodzinny, podczas którego odbywały się liczne gry i zabawy.

– Tarnowskie Góry zróbcie moc! Zaśpiewacie ze mną? Wszystkie ręce w górę! – rozgrzewała dziecięcą i młodzieżową publiczność Roxie Węgiel, gwiazda młodego pokolenia, w piątkowy wieczór na scenie głównej.

 

Galeria

A o 20.30 Gwarki 2022 zostały oficjalnie otwarte! Zgodnie z tradycją sięgającą 1957 roku klucz z rąk Burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha odebrał Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

– Kto rządzi miastem? Gwarkowie! – zawołał po trzykroć Zbigniew Pawlak, po odebraniu z rąk Burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha kluczu do miasta. Ceremoniał otwarcia wraz z odezwą do mieszkańców sięga początków Gwarków czyli 1957 roku. Tegoroczne Gwarki podobnie jak pierwsza edycja imprezy także trwają cztery dni. Pierwszy, czwartek, zakończył się jednak szybko z powodu „ulewy stulecia”.
– Niech pozostałe trzy dni odbędą się zgodnie z planem, „na sucho” – powiedział burmistrz.

Małgorzata Ostrowska czyli królowa polskiej sceny to zdecydowanie idealne ukoronowanie piątkowej części Gwarków 2022. Co to był za koncert!

Gwarki jak to gwarki, nie ograniczają się i nie kończą na koncertach na płycie Rynku.. Tarnogórzanie świętują cały czas i wszędzie – razem z Silesian Brass Quartet kontynuujemy zabawę poza sceną.

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).