Piątek, 22 września 2023r. | Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Pokaż menu

INDUSTRIADA 2023 w Kopalni i Sztolni

12 czerwca, 2023

Industriada upłynie w tym roku z superbohaterami. 17 czerwca w Zabytkowej Kopalni Srebra pojawi się min. Człowiek Dynamit, w Sztolni Czarnego spotkacie Hydrę Przemysłu.

Lubicie superbohaterów? Takiego jak nasze tarnogórskie, to nie ma nikt! Pierwszy z nich, to Człowiek Dynamit, który opanował sztukę władania dynamitem, więc nadszedł czas, żeby zawładnął naszą kopalnią. Za to drugi zwie się Hydra Przemysłu i jest bohaterskim górnikiem, z którym będzie się można w Sztolni Czarnego Pstrąga udać w podziemny rejs w mitologicznej odsłonie. Zapraszamy na fabularyzowanie zwiedzanie w ramach Industriady. To wszystko już w sobotę 17 czerwca w godzinach od 9 do 20.

ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA

Na 14. edycję święta w kopalni przygotowaliśmy fabularyzowane zwiedzanie podziemi oraz budynku nadszybia kopalni. Turyści napotkają na dole stanowiska doświadczalne, przy których w interaktywnych działaniach będą mogli sprawdzić swoje umiejętności techniczne oraz poszerzyć wiedzę. Zapoznają się m.in. z historią materiału wybuchowego wynalezionego i opatentowanego w II poł. XIX wieku przez Alfreda Nobla, a stosowanego również w przemyśle górniczym – dynamitu. Wykorzystany zostanie tu po raz pierwszy motyw Człowieka Dynamitu jako superbohatera, którego wizerunek pojawił się w Gazecie Przemysłowej w 1908 r. Stanie się on nawiązaniem do współczesnych ikon popkultury – Supermena, Spidermana, Batmana i różnych Avengersów.

Połączenie wątków kulturowych z przeszłości i teraźniejszości będzie bez wątpienia ciekawym odkryciem dla najmłodszych uczestników Industriady i stanie się okazją do interaktywnych działań performatywnych. Dodatkowe elementy wydarzenia stanowić będą wystawy nawiązujące do motywu przewodniego festiwalu, czyli obecności kultury przemysłowej w dziełach sztuki, a także warsztaty twórcze zarówno dla dorosłych, jak i dzieci wpisujące się w tegoroczną tematykę Industriady, której hasło brzmi  „Sztuka Przemysłu!”.

Zwiedzanie odbywać się będzie w trybie ciągłym od 9:00 do 20:00.

Bilety tutaj.


SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA

Sztolnia, nazywana arcydziełem podziemnej hydrotechniki, od dziesięcioleci inspiruje artystów. Podczas Industriady 2023 będzie się można w niej przenieść do podziemnego świata rodem z greckiej mitologii.

W trakcie specjalnie przygotowanego na ten dzień fabularyzowanego zwiedzania będzie można spotkać Charona, przepłynąć sztolniowy Styks i poznać Hydrę Przemysłu – górnika, który został superbohaterem. Jego wizerunek stworzył w latach 30. XX w. prof. Józef Piernikarczyk, badacz dziejów Miasta Gwarków, eksplorator podziemi tarnogórskich i odkrywca pierwszej ustawy górniczej pn. Ordunek Gorny.

Wykorzystując najnowocześniejsze efekty multimedialne oraz technikę podwodną, stworzone zostanie komplementarne dzieło sztuki rozmieszczone na odcinku 600 m, gdzie fikcja przeplatać się będzie z rzeczywistością i obrazami pozostawionymi przez artystów, muzyków oraz fotografów.

Zwiedzanie odbywać się będzie w trybie ciągłym od 10:00 do 19:00.

Bilety online.




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).