Sobota, 15 czerwca 2024r. | Imieniny: Wita, Jolanty
Pokaż menu

IPN oznacza groby powstańców

14 września, 2023

Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oznaczył w Reptach Śląskich grób powstańca śląskiego Pawła Gawlika znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Ppor. Paweł Gawlik brał udział w II i III powstaniu śląskim.

Uroczystości miały miejsce we wtorek 12 września z udziałem Jana Kwaśniewicza, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Na miejscu byli obecni – razem z księdzem proboszczem – przedstawiciele Urzędu Miejskiego, szkoły, Rady Dzielnicy i rodzina.
Ppor. Paweł Walenty Gawlik urodził się 14 lutego 1895 roku w Tarnowskich Górach. W latach 1916 – 1917 odbywał służbę wojskową w armii niemieckiej, natomiast w latach 1920 – 1921 brał udział w II i III powstaniu śląskim. Walczył w szeregach baonu tarnogórskiego pod dowództwem Stefana Gryca.
– Oddział z Rept Śląskich walczył w okolicach Dobrodzienia i Olesna – mówiła podczas uroczystości Bogumiła Rostkowska, wnuczka Pawła Gawlika, który w 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej. Do Rept Śląskich wrócił 13 września, gdzie został aresztowany przez Gestapo.
W czasie II wojny światowej Paweł Gawlik pracował w kopalni Miechowice, także po wojnie był górnikiem. Należał do Związku Powstańców Śląskich, Polskiego Związku Ziem Zachodnich, Związku Weteranów Powstań Śląskich oraz Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Został odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Zmarł 5 lipca 1977 roku.
Akcja oznaczania powstańczych grobów została opracowana przez katowicki IPN, w lipcu 2021 roku w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego.

Galeria
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).