Jak głosować? – przewodnik wyborcy
Wybory prezydenckie już w najbliższą niedzielę – 28 czerwca. Głos oddać można osobiście w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie (około 450 tarnogórzan, którzy zgłosili taką chęć, otrzymało już pakiety wyborcze). W lokalach będą obowiązywały zasady reżimu sanitarnego – należy zabrać ze sobą własny długopis, maseczkę oraz oczywiście – dowód osobisty. Podczas głosowania korespondencyjnego należy pamiętać o poprawnym wypełnieniu zaświadczenia o głosowaniu osobistym i tajnym. Pakiet do głosowania należy odesłać lub oddać w odpowiednim terminie.
Głosowanie w lokalu wyborczym
Obowiązuje limit wyborców i dezynfekcja stanowisk do głosowania – zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w lokalu wyborczym może przebywać maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Członkowie komisji zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej, a pomiędzy stanowiskami musi zostać zachowana odległość półtora metra. Wprowadzona zostanie też dezynfekcja klamek, uchwytów, miejsc do głosowania i urn.
Lokale będą czynne w godz. 7-21 (z możliwością przedłużenia ich otwarcia w przypadkach nadzwyczajnych).
Jak oddać ważny głos?
Jako wyborcy do lokalu powinniśmy wejść w maseczkach lub innych elementach ochronnych, które zasłonią nasze usta oraz nos. Aby pobrać kartę do głosowania musimy się konieczne wylegitymować ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem – dowodem osobistym, prawem jazdy etc.
Kiedy otrzymamy już kartę, co należy potwierdzić własnoręcznym podpisem, musimy udać się w miejsce wyznaczone do głosowania. Głos ważny to taki, gdzie na karcie do głosowania wyborca postawił znak “x” tylko i wyłącznie przy nazwisku jednego kandydata.
Głos nieważny to taki, gdzie:
- wyborca umieścił znaki “x” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata
- wyborca nie umieścił na karcie do głosowania znaku “x”
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Mogą zrobić to osoby, które do 26 czerwca pobrały w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki dokument pozwala wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie głosowania w kraju i zagranicą. Jest on ważny również w przypadku drugiej tury wyborów.
Głosowanie korespondencyjne
Z tego przywileju korzystają osoby, które do 16 czerwca zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego w urzędzie gminy – w Tarnowskich Górach to około 450 osób.
Zasady poprawnego oddania głosu, czyli postawienia znaku “x” są takie same jak w przypadku głosowania w lokalu wyborczym, z tym, że po postawieniu “x” przy odpowiednim kandydacie, należy włożyć kartę do specjalnej koperty, a następnie ją zakleić.
Do tego jako wyborcy musimy wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym głosowani, na którym znajdzie się:
- imię, nazwisko
- numer PESEL
- podpis
Kartę oraz oświadczenie należy umieścić w kopercie zwrotnej, którą po wypełnieniu należy wrzucić do skrzynki pocztowej lub złożyć w urzędzie gminy do 26 czerwca. W dniu wyborów można ją także zanieść do lokalu wyborczego.