Niedziela, 1 października 2023r. | Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
Pokaż menu

Jesion niestety do wycinki

14 lipca, 2020

Gmina przystąpiła do wycinki starego jesionu przy ul. Staffa. W czerwcu minionego roku, po opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zniesiono ochronę prawną drzewa, które tym samym przestało być pomnikiem przyrody.

Jeszcze w 2013 roku, w celu zachowania pomnika przyrody, gmina przeprowadziła zabiegi pielęgnacyjne w obrębie jesionu i usunęła posusz z korony drzewa. Przez kolejne lata prowadzono monitoring stanu zachowania pomnika przyrody. Z roku na rok stan zdrowotny drzewa jednak się pogarszał, czego objawem było wczesne zrzucanie liści i wytrącanie się posuszu w koronie. Kolejne oględziny prowadzono wiosną i jesienią 2017 roku. Kolejne badanie drzewa jesienią 2018 roku potwierdziły zły stan fizjologiczny jesionu, w tym posusz w szczytowych partiach korony i ubytek w części przyziemnej pnia. Stwierdzono również, że prawdopodobną przyczyną złego stanu drzewa jest zamieranie systemu korzeniowego, co z kolei może skutkować jego wywrotem.

W czerwcu 2019 roku radni Rady Miejskiej, po uzgodnieniu z RDOŚ, podjęli uchwałę o zniesieniu ochrony prawnej drzewa. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców zdecydowano o wycince jesionu.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).