„Just do it” czyli tarnogórska młodzież kręci filmy z profesjonalistami!
Najpierw pracowali nad koncepcją, w ubiegłym tygodniu kręcili, efekty poznamy w grudniu. Wszystko w ramach “Just do it” czyli cyklu warsztatów z udziałem tarnogórskiej młodzieży, efektem których będą etiudy filmowe inspirowane tarnogórskimi “urban legends”. Warsztaty, które zaczęły się w sierpniu, a skończyły się kilka dni temu, prowadzi Piotr Trojan – aktor, scenarzysta i reżyser, który urodził się i dorastał w Tarnowskich Górach.

Piotr Trojan może być dobrze znany fanom seriali. Pojawił się w takich serialach jak “Czas honoru”, “M jak miłość”, “Ojciec Mateusz”, “Hotel 52”, “Na dobre i na złe”, “Wataha”, “Na Wspólnej”, czy “Znaki”. Piotr Trojan ma jednak na koncie także sporo ról filmowych na przykład “Chce się żyć” i “Proceder”o śmierci Tomasza Chady i i wiele ról teatralnych. To właśnie w teatrze rozpoczęła się jego kariera aktorska.
Piotr Trojan urodził się w 1986 roku w Tarnowskich Górach. Uczęszczał do Salezjańskiego Zespołu Szkół oraz ukończył w naszym mieście szkołę muzyczną, o aktorstwie myślał od najmłodszych lat. Już w szkole średniej związał się z teatrem „Za lustrem”, działającym przy Tarnogórskim Centrum Kultury. W 2010 roku otrzymał dyplom łódzkiej PWSFTViT.
“Just do it” to cykl warsztatów z tarnogórską młodzieżą, na podstawie których, powstaną etiudy filmowe inspirowane tarnogórskimi “urban legends”. Specyfiką projektu jest kompleksowa praca nad tworzeniem swojego pierwszego obrazu filmowego od podstaw: idei, tekstu, kreacji bohatera i pracy z kamerą.
Do współpracy w ramach realizacji projektu “Just do it” został zaproszony tarnogórski MOPS, który pomógł zrekrutować dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat z czterech tarnogórskich dzielnic: Repty, Opatowice, Strzybnica i Lasowice. Warsztaty odbyły się w okresie od sierpnia do października. Pokaz końcowy zostanie wyświetlony w kinie Tarnogórskiego Centrum Kultury w grudniu 2020.
Szczegółowy opis przedsięwzięcia:
Specyfiką projektu “Just do it” jest indywidualna praca uczestników nad tworzeniem filmu od samego początku:
1) idei- zainspirowanej miejskimi legendami;
2) tekstu
3) kreacji bohatera
4) obrazu – z wykorzystaniem dostępnego i interesującego młodzież środka wyrazu – kamery telefonów komórkowych (brak steadycamu, obraz, rozdzielczość – w poruszanym obszarze mrocznych “urban legends” dużym walorem).
Kamery telefonów to nieskomplikowane dla młodzieży medium, z którym jest dobrze oswojona.
Realizacja projektu “Just do it” odbywała się w następujących etapach:
1) spotkania z młodzieżą – praca nad warsztatem
2) okres zdjęciowy;
3) czas niezbędnej postprodukcji materiałów i ewentualnych korekt.