Czwartek, 1 czerwca 2023r. | Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada
Pokaż menu

Kult św. Barbary: Misterium na jesień, teraz wpis na listę

07 kwietnia, 2023

– Czujemy dumę i satysfakcje, ale już teraz planujemy kolejne działania. Chcemy, by kult św. Barbary i tradycje górnicze została wpisane na najważniejszą listę niematerialnego dziedzictwa, Listę UNSESCO – zapowiada prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak. 3 marca tego roku Zwyczaje związane z kultem Św. Barbary oraz tradycje górników kruszcowych na ziemi tarnogórskiej zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kolejne działania, o których wspomina prezes SMZT, to m.in.

  • planowane na jesień tego roku Misterium Kultu św. Barbary, w czasie którego chóry śpiewać będą godzinki opracowane na podstawie modlitewnika z 1747 roku,
  • rozwijanie trwającej już współpracy z kopalniami z Wieliczki, Wałbrzycha, Zabrza, Austrii i Luksemburga, w których również rozwijał się kult św. Barbary, a które wspólnie z SMZT będą starać się o wpis na Listę UNESCO.

„Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieje, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego” – napisał do SMZT Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego wraz z informacją o wpisaniu na listę.

Stowarzyszenie podziękowania ministra przekazało też wspierającym je w staraniach o wpis: burmistrzowi Tarnowskich Gór, dyrektor Muzeum, Kołu Górników w Bobrownikach Śląskich-Piekarach Rudnych, proboszczom parafii p.w.: Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich-Piekarach Rudnych, św. Apostołów Piotra i Pawła w śródmieściu, św. Mikołaja w Reptach oraz Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim.

 

 

Galeria

Święta Barbara – konsultacje do wpisu

 

Tu się wszystko zaczęło: 274 lat Bractwa św. Barbary

 

Górnicza parada – wracamy do tradycji!

 

Bractwo Św. Barbary – 272. rocznica papieskiego zatwierdzenia




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).