Lodowe Srebro czyli morsowanie znowu w sztolni!
Po raz drugi zapraszamy do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach miłośników zimnych kąpieli na Lodowe Srebro. To sportowe, towarzyskie i unikatowe wydarzenie (bo w nietypowej formie i w obiekcie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Tym razem na miejscu pojawi się w sumie 330 osób z całej Polski, a nawet z Francji. II edycja Tarnogórskiej Podziemnej Sztafety Pływackiej już w niedzielę 19 lutego.

W sumie do Tarnowskich Gór przyjedzie 330 morsów z całej Polski. Wśród nich będzie trzech pływaków z Francji, a to oznacza, że tegoroczne Lodowe Srebro będzie miało charakter międzynarodowy. Najstarszy zawodnik urodził się w 1955 r., a najmłodszy ma zaledwie 8 lat.
Jako pierwsi wystartują Marcin Szarpak, który w tym roku drugi raz z rzędu został Mistrzem Świata w Zimowym Pływaniu we francuskim Samoens i ustanowił rekord Guinessa na dystansie 1 km, a także Piotr Biankowski, który w lipcu przepłynął jezioro Loch Ness, a w październiku pokonał tzw. 20 mostów wokół wyspy Manhattan w Nowym Jorku.
Harmonogram wydarzenia:
9:00 start sztafety na dystansie 600 m (z szybu Ewa w kierunku szybu Sylwester, czyli pod prąd)
10:00 oficjalne otwarcie zawodów i konferencja prasowa z udziałem prezesa SMZT Zbigniewa Pawlaka, burmistrza Tarnowskich Gór, prezesa AIG Michała Fajera oraz dyrektora GCR Norberta Komara (do dyspozycji będą także najbardziej utytułowani zawodnicy, czyli Marcin Szarpak, a także Piotr Biankowski).
10:00 – 21:00 starty sztafet w szybie Sylwester na dystansach 25/50/100 m (zejście 15-osobowych grup co pół godziny)
Organizatorzy:
- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
- MKS Park Wodny Tarnowskie Góry
- Urząd Miasta Tarnowskie Góry
- WOPR Tarnowskie Góry
- Agencja Inicjatyw Gospodarczych S.A. – Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach
Partnerami wydarzenia są także: Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty im. Generała Jerzego Ziętka, BIMED, Heliox – Centrum Nurkowe – diving center oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
—————————————
Lodowe Srebro ma charakter sztafety, choć sposób pokonania dystansu oraz czas nie mają tutaj znaczenia. Do wyboru jest jedna z trzech długości trasy: 25, 50 lub 100 metrów. Można iść lub płynąć dowolnym stylem. Każdy z uczestników pokonuje wcześniej zadeklarowany przez siebie dystans (zaznaczony boją) i wraca na start, gdzie poprzez przybicie tzw. piątki kolejnemu zawodnikowi, dokonuje zmiany.
W sztafecie może wziąć udział każdy bez względu na wiek (w przypadku nieletnich wymagana jest zgoda rodzica/ opiekuna prawnego). Zalecamy jednak, żeby kąpać decydowały się jedynie osoby posiadające doświadczenie w morsowaniu (min. 4-5 wejścia do zimnej wody na otwartych akwenach).
Start i Meta sztafety znajdują się na głębokości 30 m. Temperatura wody ma około 8 stopni C, a powietrza 10 stopni C. Woda jest krystalicznie czysta i ma głębokość nieco ponad metr.
Dodatkowo w tym roku miłośników dłuższych dystansów zapraszamy do pokonania całego turystycznego odcinka sztolni, czyli 600 m. Miejsc jest w sumie 30 i tak samo, jak w podstawowej formule sztafety o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Jednak żeby przepłynąć cały podziemny korytarz, zawodnik musi udokumentować swój wcześniejszy start na dystansie 500 m w sezonie 2021/2022/2023.
To już druga odsłona wydarzenia. 10 pięter pod ziemią po raz pierwszy morsowano 22 stycznia 2022 r. Wtedy to do Tarnowskich Gór zjechało w sumie 300 morsów z całej Polski (a chętnych było nawet o wiele więcej). Morsowanie od ponad roku znajduje się w stałej ofercie obiektu, ale miłośnicy zimnej wody kąpią się w podziemnym korytarzu już od kilku lat. W 2015 r. po raz pierwszy podjęły się tego morsy znad zalewu Nakło-Chechło. Rok później podziemny korytarz pokonało około 200, a w 2017 r. 250 osób (wtedy trzeba było przejść lub przepłynąć cały szlak, czyli 600 metrów).