Niedziela, 26 marca 2023r. | Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora
Pokaż menu

Lodowe Srebro czyli morsowanie znowu w sztolni!

17 lutego, 2023

Po raz drugi zapraszamy do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach miłośników zimnych kąpieli na Lodowe Srebro. To sportowe, towarzyskie i unikatowe wydarzenie (bo w nietypowej formie i w obiekcie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Tym razem na miejscu pojawi się w sumie 330 osób z całej Polski, a nawet z Francji. II edycja Tarnogórskiej Podziemnej Sztafety Pływackiej już w niedzielę 19 lutego.

Zapisy wystartowały 14 grudnia, a lista startowa zapełniła się w ciągu niespełna 4 tygodni. Zainteresowanie wydarzeniem już na etapie zgłoszeń było tak duże, że musieliśmy zwiększyć liczbę uczestników. Udało się to dzięki stworzeniu możliwości pokonania całego podziemnego korytarza (600 m z szybu Ewa w kierunku szybu Sylwester, czyli pod prąd).

W sumie do Tarnowskich Gór przyjedzie 330 morsów z całej Polski. Wśród nich będzie trzech pływaków z Francji, a to oznacza, że tegoroczne Lodowe Srebro będzie miało charakter międzynarodowy. Najstarszy zawodnik urodził się w 1955 r., a najmłodszy ma zaledwie 8 lat.

Jako pierwsi wystartują Marcin Szarpak, który w tym roku drugi raz z rzędu został Mistrzem Świata w Zimowym Pływaniu we francuskim Samoens i ustanowił rekord Guinessa na dystansie 1 km, a także Piotr Biankowski, który w lipcu przepłynął jezioro Loch Ness, a w październiku pokonał tzw. 20 mostów wokół wyspy Manhattan w Nowym Jorku.

Harmonogram wydarzenia:

9:00 start sztafety na dystansie 600 m (z szybu Ewa w kierunku szybu Sylwester, czyli pod prąd)

10:00 oficjalne otwarcie zawodów i konferencja prasowa z udziałem prezesa SMZT Zbigniewa Pawlaka, burmistrza Tarnowskich Gór, prezesa AIG Michała Fajera oraz dyrektora GCR Norberta Komara (do dyspozycji będą także najbardziej utytułowani zawodnicy, czyli Marcin Szarpak, a także Piotr Biankowski).

10:00 – 21:00 starty sztafet w szybie Sylwester na dystansach 25/50/100 m (zejście 15-osobowych grup co pół godziny)

Organizatorzy:

  • Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
  • MKS Park Wodny Tarnowskie Góry
  • Urząd Miasta Tarnowskie Góry
  • WOPR Tarnowskie Góry
  • Agencja Inicjatyw Gospodarczych S.A. – Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach

Partnerami wydarzenia są także: Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty im. Generała Jerzego Ziętka, BIMED, Heliox – Centrum Nurkowe – diving center oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

—————————————

Lodowe Srebro ma charakter sztafety, choć sposób pokonania dystansu oraz czas nie mają tutaj znaczenia. Do wyboru jest jedna z trzech długości trasy: 25, 50 lub 100 metrów. Można iść lub płynąć dowolnym stylem. Każdy z uczestników pokonuje wcześniej zadeklarowany przez siebie dystans (zaznaczony boją) i wraca na start, gdzie poprzez przybicie tzw. piątki kolejnemu zawodnikowi, dokonuje zmiany.

W sztafecie może wziąć udział każdy bez względu na wiek (w przypadku nieletnich wymagana jest zgoda rodzica/ opiekuna prawnego). Zalecamy jednak, żeby kąpać decydowały się jedynie osoby posiadające doświadczenie w morsowaniu (min. 4-5 wejścia do zimnej wody na otwartych akwenach).

Start i Meta sztafety znajdują się na głębokości 30 m. Temperatura wody ma około 8 stopni C, a powietrza 10 stopni C. Woda jest krystalicznie czysta i ma głębokość nieco ponad metr.

Dodatkowo w tym roku miłośników dłuższych dystansów zapraszamy do pokonania całego turystycznego odcinka sztolni, czyli 600 m. Miejsc jest w sumie 30 i tak samo, jak w podstawowej formule sztafety o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Jednak żeby przepłynąć cały podziemny korytarz, zawodnik musi udokumentować swój wcześniejszy start na dystansie 500 m w sezonie 2021/2022/2023.

To już druga odsłona wydarzenia. 10 pięter pod ziemią po raz pierwszy morsowano 22 stycznia 2022 r. Wtedy to do Tarnowskich Gór zjechało w sumie 300 morsów z całej Polski (a chętnych było nawet o wiele więcej). Morsowanie od ponad roku znajduje się w stałej ofercie obiektu, ale miłośnicy zimnej wody kąpią się w podziemnym korytarzu już od kilku lat. W 2015 r. po raz pierwszy podjęły się tego morsy znad zalewu Nakło-Chechło. Rok później podziemny korytarz pokonało około 200, a w 2017 r. 250 osób (wtedy trzeba było przejść lub przepłynąć cały szlak, czyli 600 metrów).
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).