Środa, 24 lipca 2024r. | Imieniny: Kingi, Krystyny
Pokaż menu

MuralTG – czas na głosowanie internautów!

10 marca, 2024

26 zgłoszeń wpłynęło na konkurs, którego efektem będzie kolejny TGMural. Malowidło akcentujące 500 lat miasta Tarnowskie Góry o długości blisko 120 metrów ma powstać przy nowo wybudowanym centrum przesiadkowym. Komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze – jej zdaniem – projekty. Teraz czas na głosowanie internautów.

Pod głosowanie skierowane zostały trzy różniące się od siebie stylistycznie prace.

– Każda z nich jest ciekawa, każda akcentuje inne elementy niezwykle bogatej tarnogórskiej historii, każda z osobna trafia w inne gusty odbiorców – stwierdzili zgodnie jurorzy, wśród których znaleźli się przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz artyści plastycy i fotografik.

Wśród nadesłanych prac pojawiły się dzieła abstrakcyjne, nawiązujące do bajek i tarnogórskich legend, akcentujące słynne postacie odwiedzające miasto, jego widoki nad i podziemne, typowo malarskie, ale też i oparte o wzory bardziej geometryczne.

– Bogactwo wątków w niezwykle bogatych dziejach miasta znalazło też ujście w obfitości pomysłów na mural – cieszyli się sędziowie.

Przypomnijmy: #TGmural mierzący blisko 120 metrów długości  i 10 wysokości w najwyższym miejsce ma powstać przy wybudowanych w sąsiedztwie dworca PKP centrum przesiadkowym.


Głosowanie internautów będzie prowadzone na stronie https://tarnowskiegory.pl/zaglosuj-na-tgmural/  od 11 (od godz. 10:00) do 25 marca 2024 roku.  


Projekty można było zgłaszać do 29 lutego 2024 roku.

Wyłonienie zwycięzcy lub zwyciężczyni nastąpi w 3 etapach:

  • Etap 1: projekty konkursowe zostaną ocenione w głosowaniu jawnym przez Komisję Konkursową pod kątem walorów artystycznych. Głównymi kryteriami oceny będą; pomysłowość, estetyka, oryginalność, nawiązanie do tematu przewodniego ujętego w pkt 3. Każdy z członków Komisji przyzna każdej zakwalifikowanej do Konkursu pracy do 1 do 5 punktów. Do drugiego etapu przejdą 3 prace, które otrzymają największą liczbę punktów. Zakończenie I Etapu konkursu nastąpi do dnia 8 marca
  • Etap 2: prace zakwalifikowane w ramach Etapu 1 zostaną ocenione w internetowym głosowaniu za pośrednictwem miejskiego serwisu internetowego tarnowskiegory.pl Projekt, który w głosowaniu internautów uzyska największą liczbę głosów otrzyma 15 punktów, drugi w kolejności – 10 punktów, trzeci w kolejności – 5 punktów. Realizacja 2 Etapu konkursu nastąpi w terminie: 11 – 25 marca 2024 r.
  • Etap 3: trzy finałowe prace ocenione przez internautów ponownie trafią do Komisji Konkursowej. Każdy z członków Komisji przyzna w głosowaniu jawnym od 1 do 5 punktów każdej z finałowych prac. O ostatecznym wyniku konkursu zdecyduje suma punktów otrzymanych przez dany projekt na etapach – drugim i trzecim.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do 10 kwietnia 2024 r.


Opisy trzech finałowych prac napisane przez ich autorów poniżej.

Mural nr 1 pt. „Od legendy do teraźniejszości – 500 lat historii Tarnowskich Gór.

Inspiracją dla powstania obrazu jest bogata historia miasta Tarnowskie Góry. Historia związana z rozwijającym się na tych ziemiach górnictwem. Dziedzina ta była źródłem wielkiego bogactwa miasta i jego mieszkańców. Dzięki pokładom rud ołowiu, srebra, cynku i żelaza rozwinął się również przemysł hutniczy. W połowie XVI w. Tarnowskie Góry były nie tylko największym ośrodkiem górnictwa kruszcowego na Górnym Śląsku, ale także jednym z największych w Europie. Gród Gwarków słynął ze swojego bogactwa. Odwiedzali go możni ówczesnego świata. Między innymi Jan III Sobieski z królową Marysieńką, August II Mocny, August III, król szwedzki Karol XII, car Rosji Aleksander I i wielu innych.

Najważniejsze wydarzenia osadzono w historii miasta na symbolicznej osi czasu. Aby połączyć historie z nowoczesnością, praca jest utrzymana w formie nawiązującej stylem do kubizmu, abstrakcjonizmu, surrealizmu i dadaizmu. Inspiracją główną była twórczość Pabla Picassa, Joan Miró czy Władysława Strzemińskiego. To są kierunki w malarstwie niezwykle nowatorskie, kojarzące się z nowoczesnością i postępem.

Kolorystyka pracy nawiązuje do barw znajdujących się w herbie miasta oraz jego fladze.

Linia czasu wpisuje się również w charakterystyczny kształt ściany, która jest długa, o zmiennej, rosnącej wysokości.

Na końcu ściany znajduje się, przywrócony po latach, historyczny herb Tarnowskich Gór. Ma on formę kasetonu 3D z częścią płaską oraz częścią przestrzenną podświetloną taśmą led.

 

Mural nr 2

Pierwszy segment muralu jest inspirowany najstarszą historią miasta, jego genezą związaną z kruszcami wydobywanymi z ziemi, gorami i legendą o Rybce; „Tarnowskie Góry zawdzięczają swoje istnienie bogactwom ziemi: rudom ołowiu, srebra, cynku i żelaza. Legenda mówi, że pierwsza bryłkę kruszcu srebronosnego wyorał chłop Rybka ok. 1490 r. Zaczęli tu wtedy przybywać osadnicy, powstały pierwsze osady górnicze. Na gruntach wsi Tarnowice powstają „gory” (po staropolsku) czyli kopalnie – stąd nazwa miasta Tarnowskie Góry.”

Drugi segment opowiada o dalszych losach miasta; nadaniu praw miejskich, herbu oraz Ordunku Gornego – przywileju nadanego przez Jana II Dobrego oraz margrabiego Jerzego Fryderyka von Ansbacha jak i nadania przez ostatniego herbu miasta.

Trzeci segment skupia się na XVIII i XIX wieku – rozwoju miasta Tarnowskie Góry; powstaniu rządowej kopalni i huty Fryderyk, sprowadzenia maszyny parowej, założenia nowych fabryk oraz wodociągów miejskich. W prawej części widać również Bramę Gwarków.

Czwarty i ostatni segment muralu rozpoczyna dzwonnica gwarkowska oraz tunele kopalni. Dalej węzeł kolejowy, dworzec oraz inne charakterystyczne kamienice związane z historią miasta Tarnowskie Góry. W tej części pojawia się również nacisk na ekologiczne aspekty miasta jak innowacyjne odprowadzanie i gospodarowanie wodami podziemnymi, ścieżki rowerowe. Mural kończy się upamiętnieniem UNESCO, zabytkową kopalnią srebra oraz logo miasta.

Mural nr 3

Inspiracją do jego powstania była historia, przyroda i architektura oraz dynamika relacji międzyludzkich napędzająca maszynę parową miasta.

Punktem wyjścia dla kompozycji była siatka geometryczna zbudowana na bazie liter układających się w nazwę miasta (z historycznym dodatkiem „swobodne”) i liczbę 500. W te kształty wpisano postacie związane z Tarnowskimi Górami – zarówno legendarne, jak historyczne i współczesne: ze względu na historię zdominowaną przez postacie męskie, zdecydowano się wprowadzić trzy kobiety odznaczone honorowym obywatelstwem miasta. Pomiędzy charakterystycznymi postaciami pracują gwarkowie i kolejarz. To dlatego, że miasto tworzą ludzie.

W kompozycję wpleciono również lokalną architekturę i przyrodę – mieszkańcy z pewnością rozpoznają te elementy. Gdzieniegdzie pojawiają się również bryłki drogocennych kruszców. Pochylenie siatki w prawo dodaje całości dynamiki i sugeruje bieg czasu i rozwój. Całość utrzymana jest w ograniczonej kolorystyce luźno nawiązującej do herbu – złoto, srebro (szarości), czerń i biel.

Mural można czytać od lewej do prawej, jako historię – zaczyna się na Solnym Trakcie / trasie rowerowej wzdłuż rzeki Stoły (układającej się w napis „swobodne miasto”). Rzeka prowadzi nas pod legendarny świerk, przy którym tańczą krasnoludki wśród bryłek kruszcu; tu pojawia się chłop Rybka. Dalej zobaczymy wizerunki założycieli miasta. W miarę rozwoju historii mijamy polskich królów i inne postacie związane z kopalnictwem, lokomotywę napędzaną dzięki maszynie parowej, honorowe obywatelki miasta i jego historyczną architekturę. Na ostatnim odcinku mamy sceny współczesne – 500-lecie, wycieczki łodzią po sztolni. Poszczególne elementy zazębiają się i wzajemnie z siebie wynikają – tak jak w tkance miejskiej, gdzie miesza się historia i współczesność.

 

—-

– Wszystkie z wybranych przez nas prac są na tyle rozległe i ciekawe, że każde ich oglądanie będzie okazją do znalezienia na nich czegoś nowego – komentowała w czasie obrad jury Marta Czarnecka, doktor sztuk pięknych i jedna z sędziów.

– Jedno jest pewne – niezależnie do tego, kogo projekt wygra, na pewno będzie powodem, aby tylko dla niego przyjeżdżać do miasta, a nawet prosić o to, aby pociągi spóźniały się w odjazdem po to, aby dłużej popatrzeć na mural – żartował zasiadający w jury fotografik i filmowy operator Krzysztof Miller.

Głosowanie internautów będzie prowadzone na stronie https://tarnowskiegory.pl/zaglosuj-na-tgmural/  od 11 (od godz. 10.00) do 25 marca 2024 roku.  

—————————————

Skład komisji konkursowej:

Piotr Korab – naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta – Przewodniczący Komisji konkursowej.
Aleksander Kopia – Główny Specjalista Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Zastępca Przewodniczącego,
Marzena Plewińska – Powiatowy Konserwator Zabytków – Sędzia
Marta Czarnecka – doktor sztuk pięknych – tarnogórzanka – Sędzia
Krzysztof Miller – operator filmowy, fotografik – tarnogórzanin – Sędzia
Witold Zaręba – doktor sztuk pięknych – tarnogórzanin – Sędzia
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).