Środa, 28 lutego 2024r. | Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Pokaż menu

Muzeum zaprasza w październiku

26 września, 2022

Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza do zapoznania się z bogatą ofertą październikowych atrakcji.

Wystawy

 

14 maja – 27 listopada 2022 roku, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
„Ubierało nas Tarmilo”

Ekspozycja jest pokłosiem niemal dwuletnich poszukiwań pamiątek po tarnogórskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Tarmilo”. Impulsem do tego było wyburzenie budynków tego przedsiębiorstwa w 2019 roku, dekadę po jego zamknięciu. Dla jednych wystawa będzie przypomnieniem dawnych lat, dla drugich – zupełnie nieznaną historią.

Dzieje „Tarmilo” sięgają okresu międzywojennego, kiedy kupiec Otto Stawinoga założył w Tarnowskich Górach przy ul. Opolskiej fabrykę wyrobów tekstylnych „Ostaw”. W 1948 roku została ona upaństwowiona, co znacznie ułatwiło rozwój przedsiębiorstwa, które nazywano Zakładami Przemysłu Odzieżowego (nazwa „Tarmilo” została wyłoniona w konkursie ogłoszonym w 1967 roku). Dla dalszej historii zakładów kluczowa okazała się decyzja z 1954 roku. Od tego czasu przedsiębiorstwo jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło specjalizację w produkcji odzieży dziecięcej. W strukturze zakładów pojawiła się komórka wzorcująca, do lat dziewięćdziesiątych XX wieku projektująca ubrania, które były szyte na miejscu i w milionach sztuk egzemplarzy zaopatrywały rynek krajowy oraz zagraniczny. Sztandarowymi produktami „Tarmilo” stały się ocieplane, wodoodporne kurtki i komplety śniegowe. Po rozbudowaniu zakładu w latach 1966-1967 (powstał wówczas trzykondygnacyjny budynek przy ulicy Opolskiej) zatrudniono dodatkowo 460 szwaczek, a wszystkich pracowników było prawie 1000.

Od początku poszukiwań pamiątek po „Tarmilo” duże wsparcie okazały związane z zakładami Zofia Kostrzewa i Maria Krzemińska, które pomogły w dotarciu do innych byłych pracowników i ich rodzin. Jednocześnie na różne sposoby zwracano się do mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic z prośbą o udostępnienie przedmiotów związanych z „Tarmilo”. Łącznie na apele Muzeum odpowiedziało 90 osób. W ten sposób udało się wypożyczyć pokaźny zbiór. To głównie fotografie ukazujących życie zakładu oraz kilkadziesiąt zdjęć dzieci-modeli. Wśród udostępnionych pamiątek są także pojedyncze sztuki odzieży. Z ostatnich lat działalności przedsiębiorstwa przetrwały przeważnie płaszcze damskie, które do dziś są noszone przez właścicielki. Ponadto zebrano przedmioty sygnowane charakterystycznym logo (dwa serduszka połączone igłą), np. proporczyki, apaszki, serwetki, etui na długopisy, przypinkę jubileuszową, pamiątkowy medal, odznaczenia, guziki, a nawet ostatnią cegłę z wyburzonej hali produkcyjnej. Dodatkową atrakcją wystawy jest film o działalności ZPO „Tarmilo”, wzbogacony materiałami archiwalnymi.

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Muzeum

Wydarzenia

 

1-2 października 2022 roku, w godzinach otwarcia (1 października: 10:00-15:00, 2 października: 12:00-17:00), Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
Weekend seniora z kulturą w Muzeum w Tarnowskich Górach

Bezpłatny wstęp dla osób powyżej 60 roku życia oraz możliwość udziału w oprowadzaniu po wystawie „Ubierało nas Tarmilo” o godz. 13:00

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

9 października 2022 roku, godz. 11:00-12:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
Koncert pod Renesansowym Stropem „Koncert dwóch tenorów”

Wystąpią: Michał Dziedzic (tenor), Patrycy Hauke (tenor), Mateusz Lasatowicz (akompaniament), prowadzenie: Jacek Woleński

Bilety: 20 zł (dostępne od 1.10.2022)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

21 października 2022 roku, godz. 17:00-18:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
Wspominamy „Tarmilo” – spotkanie z modelami

Prowadzenie: Bogusława Brol

Bilety: bezpłatne (dostępne od 1.10.2022)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

21 października 2022 roku, godz. 19:00-20:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
Hlavatý. Spotkanie z Artystą

Prowadzenie: Beata Kiszel, Arkadiusz Hajda

Podczas spotkania możliwość nabycia autorskiej grafiki Pavela Hlavatý’ego „Pięć wieków Tarnowskich Gór”

Bilety: bezpłatne (dostępne od 1.10.2022)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

23 października 2022 roku, godz. 16:00-17:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ubierało nas Tarmilo”

Prowadzenie: Bogusława Brol

Wstęp w ramach biletu wstępu do Muzeum (5/10 zł)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

 

 

Szczegółowe informacje o wydarzeniach na stronie 
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).