Piątek, 22 stycznia 2021r. | Imieniny: Anastazego, Wincentego

Muzyczna podróż z Tarnowskich Gór do Łodzi i z powrotem

12 stycznia, 2021

20 stycznia w Akademii Muycznej w Łodzi odbędzie się Seminarium Współczesnej Muzyki Klawesynowej KLAWESYN BEZ GRANIC. Głównymi aktorami spotkania online będzie Miasto Gwarków oraz “Silver Concerto” Adama Wesołowskiego.

Klawesyn Bez Granic IV Seminarium Współczesnej Muzyki Klawesynowej - plakat

W tym roku seminarium odwiedzą znakomici goście, prawie wszyscy związani z Tarnowskimi Górami: kompozytor Adam Wesołowski (dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego), dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – (Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej), dr Urszula Jasiecka-Bury (AM Łódź) i dr hab. Ewelina Zawiślak, prof.AM (AM Łódź).

O godz. 10.00 w wersji onlinena kanale youtube Akademii) rozpocznie się cykl wykładów, o godz. 18.00 natomiast wieczorny koncert z sali balowej.

W czasie seminarium Adam Wesołowski opowie o poświęconym tarnogórskim podziemiom (z wykorzystaniem dźwięków kopalni i sztolni) “Silver Concerto”. Na dodatek będzie swoje wystąpienie przeplatał fragmentami koncertu.

W wieczornym koncercie wystąpią wykonawcy:
Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Urszula Jasiecka-Bury – klawesyn, Paulina Wielgosińska-skrzypce oraz studenci klas klawesynu: Lena Nowakowska, Agnieszka Wegner, Emilia Walasik, Agnieszka Wilk, Kamil Szymczakowski, Emilia Mamińska, , Karolina Dróżdż, , Przemysław Janczewski.

W programie m.in.: M.Sawa, B.K.Przybylski, B.Strzelecka, K.Kijania, V. Frost
Opieka artystyczna: dr hab. Ewa Rzetecka-Niewiadomska
Współpraca: dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. E. Chojnackiej)

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.