Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury 2025
Nagrody Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2024 otrzymała Fundacja Enmovigo oraz Okręg Tarnogórski Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

– To kultura, słowa, zdania, melodie są nośnikiem dziedzictwa dla kolejnych pokoleń. Wyróżnione osoby i organizacje znakomicie się w tę definicję wpisują. Każda z nich jest przekazicielem i nośnikiem kultury dla kolejnych pokoleń. Dzięki Wam za to! – powiedział podczas wręczania nagród w dziedzinie kultury Burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech. W piątek w Pałacu w Rybnej z jego, oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Olszewskiego, rąk nagrody otrzymały Okręg Tarnogórski Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Fundacja Enmovigo, która w Sowicach uruchomiła w ubiegłym roku muzeum motoryzacji Czarnohucka10.pl .
– Wielkie dzięki za nominację dla Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej! – powiedział Witold Pauly, prezes Okręgu, który wspólnie ze Stefania Bielą, dyrektorką artystyczną i dyrygentką okręgu odebrał nagrodę.
Okręg tarnogórski obchodzi w tym roku 105-lecie istnienia.
– Z tej okazji wiele się będzie działo, już teraz zapraszamy wszystkich – dołączcie do naszych obchodów! – wskazał Pauly, który reprezentuje obecnie 17 chórów i orkiestr, a także kilka zespołów wspierających.
Znacznie mniej, bo tylko siedem lat, ma fundacja Enmovigo, która zrzesza miłośników zabytkowej, klasycznej motoryzacji. Jej założycielom działającym od lat w Automobilklubie Tarnogórskim w 2017 roku udało się pozyskać budynki po zakładach Elektrocarbon na Sowicach-Czarnej Hucie. W ubiegłym roku udało się tam otworzyć Muzeum Motoryzacji Czarnohucka10.
– Ta nagroda to dla nas sygnał do dalszego działania – wskazał Adam Kandzia, prezes fundacji, która w Sowicach zgromadziła – jak na razie – ponad 300 motocykli, ponad 300 rowerów tradycyjnych oraz z silnikami, a także unikatowe egzemplarze zabytkowych samochodów. To najpewniej największa tego typu kolekcja w Europie.
– Jeśli nie byliście jeszcze na miejscu, zarezerwujecie sobie co najmniej jeden dzień na zwiedzanie każdej z części wystawy – śmiał się burmistrz Czech.
Uroczystość uświetnił koncert Marcin Wyrostek . W czasie występu nie zabrakło odniesień do Tarnowskich Gór (w zespole zagrał znakomity skrzypek i tarnogórzanin Mateusz Adamczyk), dawnej muzyki Górnego Śląska oraz motoryzacji.
#pałacrybna #tg #nagrody #marcinwyrostek #tarnowskiegóry #ilovetg #najlepiejwtg #czarnohucka10
W poprzednich latach nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury otrzymali m.in. Urszula Jasiecka-Bury, Ireneusz Dziedzic, Łukasz Loskot i Miłosz Leniec, Ewa Wyskoczyl, Marek Wrona i Alfons Wojtacha, Piotr Trojan, małżeństwo Żurków, Hanna Balcerzak, Franciszek Nowak i Rudolf Waloszczyk.
Fundacja Enmovigo otrzymała nagrodę na wniosek Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego za inicjatywę stworzenia i uruchomienie Muzeum Motoryzacji w Tarnowskich Górach Czarnohucka10.
Fundacja Enmovigo
Fundacja Enmovigo została zarejestrowana 21 czerwca 2018 roku. Ta data to jednak nie początek, ale moment napędowy działań grupy pasjonatów motoryzacji. Od 2002 roku, w ramach działalności w tarnogórskim Automobilklubie, organizowane były rajdy motocyklowe, a od 2008 roku zloty pojazdów zabytkowych, choć sam tarnogórski Automobilklub ma jeszcze dłuższą historię. Gdy jednak podczas jednego z rajdów w 2015 organizatorzy spotkali się z jednym z kolekcjonerów, który posiadał w swych zbiorach unikatowe na skalę światową eksponaty, wpadli na pomysł zebrania wszystkich miłośników starej motoryzacji i ich eksponatów pod jednym dachem. Problemem było miejsce. W 2017 roku Fundacji udało się pozyskać budynki po zakładach Elektrocarbon na Czarnej Hucie. Wnioski na ich renowację i zagospodarowanie na potrzeby ekspozycji kolekcji rowerów, motocykli i samochodów pozwoliły pozyskać dofinansowanie zewnętrzne i w konsekwencji, po wielu staraniach i ogromnym nakładem pracy powstało Muzeum Motoryzacji w Tarnowskich Górach przy ul. Czarnohuckiej 10.
Tak pasja do motoryzacji, spotkanie kolekcjonera i ludzi z pasją zaowocowało powstaniem wyjątkowego obiektu, który rozrasta się w wielofunkcyjne zamierzenie. Powstało nie tylko muzeum z największą w tej części świata kolekcją środków komunikacji, z możliwością opowieści o ich rozwoju ale także miejsce, gdzie zorganizowane grupy mogą odbywać zajęcia warsztatowe, poznając tajniki sztuki motoryzacyjnej. To miejsce, gdzie można przenieść się w fantastyczny świat zabytków techniki motoryzacyjnej.
Przygotowanie i otwarcie w roku 2024 Muzeum Motoryzacji Czarnohucka 10 to wydarzenie, które odbiło się szerokim echem w świecie medialnym, zarówno tym tradycyjnym – prasa, radio, telewizja, jak i w mediach społecznościowych. To nie tylko tysiące polubień, ale także stale wzrastająca liczba zwiedzających.
Okręg Tarnogórski Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr dostał nagrodę na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej za animowanie kultury muzycznej w Tarnowskich Górach i Ziemi Tarnogórskiej.
Działalność tego Okręgu datuje się od początku XX wieku. Już koniec poprzedniego wieku zaznaczył się aktywnością śpiewaków i instrumentalistów, co rozwinęło się w bardzo znaczący liczebnie ruch, zaistniały jeszcze przed I wojną światową – Związek Polskich Kół Śpiewaczych. Okręg Tarnogórski to w 1919 roku 12 kół, do którego rok później przystąpiło 15 zespołów. Ich stan liczebny był różny i zmienny, ale były np. takie jak „Mickiewicz” z Tarnowskich Gór, liczący 144 śpiewaków i wcale nie był najliczniejszy. Ponieważ był to okres plebiscytu i powstań śląskich, a piosenki powstańcze były wręcz jednym z elementów nie tylko mobilizujących, ale stawały się prawie bronią, nota bene dobrze znaną do dziś dnia, śpiew towarzyszył praktycznie wszystkim działaniom powstańców. Sami chórzyści byli bardzo licznie reprezentowani w gronie uczestników powstań. Ruch śpiewaczy był, obok teatrów amatorskich, a właściwie wspólnie z nimi, podporą polskiego patriotyzmu na Śląsku.
Po II wojnie światowej koła śpiewacze odradzały się niemal natychmiast po ustaniu walk, a nawet i trochę wcześniej. W 1948 roku Okręg liczył 10 zespołów. A rok 1958 to rok zjazdu połączonego z zawodami śpiewaczymi, w których udział wzięło 500 chórzystów. Obszar oddziaływania Okręgu zmieniał się, np. w roku 1975 wraz z reformą administracyjną.
W roku 1983 pojawił się ważny znak działalności – turniej chórów o Kaganek Gwarków – łącząc tradycje górnicze z działalnością artystyczną. Był to też rok ważnego występu – połączone chór brały udział w spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II na lotnisku Muchowiec. Lata dziewięćdziesiąte obfitowały w wydarzenia plenerowe, w tym m.in. ciekawą inicjatywę Pikników Śpiewaczych w Reptach Śląskich, kontynuowanych także w następnych latach. Repty, a właściwie Centrum Rehabilitacji tam zlokalizowane, są od wielu lat stałą sceną występów chórów Okręgu Tarnogórskiego w ramach Muzycznej Akademii Zdrowia.
Od początku XXI wieku stałym elementem przedsięwzięć artystycznych takich jak Gwarki Tarnogórskie, ale także, na mniejszą skalę, choć niemniej ciekawe, jak np. Tarnogórzanie Śpiewają Kolędy, są występy reprezentacji chórzystów pod umowną nazwą – 300 chórzystów połączonych sił chórzystów tarnogórskich.
Z różnych rocznicowych okazji pojawiały się i ciągle pojawiają opracowania historyczne na temat, zarówno Okręgu, jak i pojedynczych zespołów śpiewaczych i zachęcam do zaglądnięcia do nich.