Wtorek, 28 maja 2024r. | Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Pokaż menu

Nowy dzwon zabije jutro po raz pierwszy w Dzwonnicy Gwarków

03 grudnia, 2020

W maju tego roku stary pęknięty dzwon Dzwonnicy Gwarków został ściągnięty i od tego czasu ludwisarnia w Taciszowie odlewała jego wierną replikę. Ponadto firma z Krotoszynia wykonała serce i zawiesie. Dzwon po raz pierwszy zabrzmi jutro o 12.00 – podczas tegorocznej Barbórki.

Nie wiadomo dokładnie, w którym wieku wybudowano Dzwonnicę Gwarków. Przez wiele lat wyznaczała ona górnikom początek i koniec szychty. W 1955 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej została przeniesiona na Plac Gwarków z okolic byłej kopalni odkrywkowej dolomitów Bobrowniki. Stary dzwon znajduje się w Zabytkowej Kopalni Srebra. Docelowo ma trafić do tarnogórskiego muzeum na wystawę. A nowy dzwon po raz pierwszy będzie można usłyszeć podczas tegorocznej Barbórki. W kolejnych latach ma symbolicznie obwieszczać początek i koniec sezonu turystycznego w Tarnowskich Górach.

Nowy dzwon zawisł w Dzwonnicy Gwarków

Galeria
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).