Sobota, 1 kwietnia 2023r. | Imieniny: Teodory, Grazyny, Ireny
Pokaż menu

Obraz Bouterweka dla Muzeum

31 stycznia, 2023

Muzeum w Tarnowskich Górach stara się o zakup obrazu Friedricha Augusta Bouteweka, artysty urodzonego w 1806 roku w Strzybnicy. Pieniądze na ten cel przekazała placówce tarnogórska Rada Miejska.

Bouterwek, który szczególne upodobał sobie sceny biblijne i mitologiczne, był synem inspektora Królewskiej Huty Fryderyk, założyciela i skarbnika tarnogórskiej loży wolnomularskiej. Ochrzczony w naszym kościele ewangelickim uczęszczał do miejscowej szkoły protestanckiej, po jej ukończeniu malarskiego fachu uczył się w Berlinie. Jeden jego obraz („Wręczenie kluczy”) znajduje się w ołtarzu kościoła pw. Piotra i Pawła, drugi – widoczny tutaj i zatytułowany „Leśne święto ku czci Pana”, jest do kupienia w wiedeńskim Domu Aukcyjnym „Dorotheum”, jednym z ważniejszych w Europie.
O jego zakup stara się Muzeum w Tarnowskich Górach. 50 tys. zł na ten cel przeznaczyła na ostatniej sesji tarnogórska Rada Miejska. Negocjacje trwają.
Na swoje artystycznej drodze Bouterwek odwiedził m.in. Włochy, Hiszpanię, Szkocję i kraje wschodnie. 25 ostatnich lat życia spędził w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku. O uznaniu jego kunsztu niech świadczy fakt, że strzybniczanina uhonorowano 23 medalami i nagrodami.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).