Środa, 7 czerwca 2023r. | Imieniny: Roberta, Wieslawa
Pokaż menu

Odnawialne Źrodła Energii – lista rezerwowa zamknięta

18 maja, 2020

375 wniosków na 483 instalacje złożono w ramach zakończonego w ubiegłym tygodniu naboru na listę uzupełniającą do projektu OZE. 

Każdy z wniosków otrzymał numer referencyjny na liście. Numer ten będzie wykorzystany w procesie losowania oraz wyboru deklaracji do udziału w projekcie. Kolejność czy też pierwszeństwo w złożeniu wniosku nie były gwarancją udziału w projekcie – o tym zadecyduje wspomniane losowanie. Ostateczną kolejność na liście rezerwowej poznamy na koniec maja. O tym, czy dany wniosek otrzyma dofinansowanie zależy liczba miejsc „zwolnionych”, a ich ilość poznamy na koniec ponownej weryfikacji zamiarów wszystkich wnioskodawców z listy podstawowej.
Przypomnijmy: projekt przewidujące montaż ponad 1000 instalacji takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary, a do rozdysponowania na ich montaż jako miasto mamy około 20 mln zł.
Na liście podstawowej znalazło się ponad 700 wniosków na ponad 1000, które są obecnie ponownie weryfikowane. Część umów jest już podpisana, z różnych względów z udziału w projekcie rezygnuje około 10% wnioskodawców, dlatego konieczne było otwarcie listy rezerwowej.  Jeśli miejsc zwolni się np. 100, tyle samo osób z listy rezerwowej wylosowanych do pierwszej setki otrzyma wsparcie
Instalacje będą finansowane w około 70% ze środków UE, natomiast pozostałe około 30% stanowił będzie wkład własny mieszkańców. Ostateczne wartości instalacji poznamy po wyłonieniu ich wykonawców.
Przetargi na poszczególne instalacje mają zostać ogłoszone wiosną .
Wyłonienie wykonawców i realizacja instalacji u mieszkańców nastąpi dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Marszałkiem – najpóźniej  do końca sierpnia 2020 roku. To oznacza, że wykonawców instalacji powinniśmy znać na przełomie września i października 2020 roku.
– Zakładamy, że pierwsze prace projektowe ruszą w IV kwartale br. a prace montażowe będą trwały od początku 2021 roku do kwietnia 2022 roku – zapowiada Jarosław Wasążnik, kierownik Biura Strategii i Funduszy Zewnętrznych.
———————-
Przypominamy, że dzięki 52 mln zł unijnej dotacji na projekt, któremu liderujemy, w naszym mieście będzie do rozdysponowania około 20 mln zł na montaż odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu  w naszej gminie możliwy będzie montaż ponad 1000 instalacji takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary.
Tarnogórzanie, a także mieszkańcy 10 gmin partnerskich, którzy wezmą udział w projekcie, otrzymają instalacje OZE zamówione w przetargu organizowanym przez gminę i to gmina przez 5 lat po zakończeniu projektu będzie ich właścicielem. Po zakończeniu trwałości projektu instalacje zostaną przekazane na własność mieszkańcom.
O projekcie OZE czytaj także tu, tu i tu.
https://www.facebook.com/166946306698099/videos/278740069818824/Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).