Poniedziałek, 22 kwietnia 2024r. | Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Pokaż menu

Odnawialne Źródła Energii – nabór uzupełniający

20 kwietnia, 2020

Od 21 kwietnia do 8 maja można składać wnioski o wpisanie na listę rezerwową w projekcie dofinansowania instalacji urządzeń OZE czyli ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła , solarów i kotłów na pelet. W ramach unijnego projektu w całym mieście zainstalowanych będzie ich ponad 1000. Mieszkańcy zapłacą tylko 30 procent kosztów.

Wnioski  wysłać trzeba będzie do urzędu tradycyjną pocztą lub wrzucić do skrzynki podawczej ustawionej przy Ratuszu oraz budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza. – Wybór wnioskodawców z listy uzupełniającej, po zweryfikowaniu przekazanych nam dokumentów, nastąpi w drodze losowania – zapowiada Jarosław Wasążnik,  kierownik miejskiego Biura Strategii i Funduszy Zewnętrznych. O terminie losowania poinformujemy w późniejszym terminie. Celem naboru uzupełniającego jest utworzenie listy rezerwowej, natomiast późniejsze losowanie będzie miało na celu uszeregowanie kolejności oczekujących na przyznanie dotacji. Należy podkreślić, że dysponujemy ograniczoną ilością dostępnych instalacji a ich ostateczna ilość będzie znana dopiero po podpisaniu wszystkich umów z mieszkańcami z listy podstawowej. Na tą chwilę dostępnych jest około 50 instalacji z czego zaledwie 12 sztuk to instalacje fotowoltaiczne.

WNIOSKI I WSZYSTKIE POZOSTAŁE DOKUMENTY SĄ DOSTĘPNE TU ORAZ JAKO ZAŁĄCZNIKI PONIŻEJ

Na liście podstawowej znalazło się ponad 700 wniosków na ponad 1000 instalacji takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary, a do rozdysponowania na montaż odnawialnych źródeł energii mamy około 20 mln zł.
– Z podpisania umowy z Urzędem Miejskim na instalacje wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii, z różnych względów, rezygnuje około 10% wnioskodawców z listy podstawowej. Nie jest to bardzo dużo, ale warto ubiegać się o dofinansowanie w ramach naboru uzupełniającego – przekonuje Wasążnik.
W tej chwili na ponad 1000 umów podpisanych jest około 400, w sprawie weryfikacji pozostałych zgłoszeń urzędnicy kontaktują się  z mieszkańcami telefonicznie. Nabór uzupełniający ma za zadanie znaleźć chętnych do udziału w projekcie w miejsce osób, które zrezygnowały lub z innych powodów nie wezmą w nim udziału
Instalacje będą finansowane w około 70% ze środków UE, natomiast pozostałe około 30% stanowił będzie wkład własny mieszkańców. Ostateczne wartości instalacji poznamy po wyłonieniu ich wykonawców. Przetargi na poszczególne instalacje są już ogłoszone.
Trzeba przy tym się z tym liczyć, że wyłonienie wykonawców i realizacja instalacji u mieszkańców nastąpi dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Marszałkiem – najpóźniej  do końca sierpnia 2020 roku. To oznacza, że wykonawców instalacji powinniśmy znać na przełomie września i października 2020 roku.
– Zakładamy, że pierwsze prace projektowe ruszą w IV kwartale br. a prace montażowe będą trwały od początku 2021 roku do kwietnia 2022 roku – zapowiada Wasążnik.

Przypominamy, że dzięki 52 mln zł unijnej dotacji na projekt, któremu liderujemy, w naszym mieście będzie do rozdysponowania około 20 mln zł na montaż odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu  w naszej gminie możliwy będzie montaż ponad 1000 instalacji takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary.
Tarnogórzanie, a także mieszkańcy 10 gmin partnerskich, którzy wezmą udział w projekcie, otrzymają instalacje OZE zamówione w przetargu organizowanym przez gminę i to gmina przez 5 lat po zakończeniu projektu będzie ich właścicielem. Po zakończeniu trwałości projektu instalacje zostaną przekazane na własność mieszkańcom.

 

—————————–

 

Projekt: Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice, Tworóg jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków EFRR w ramach RPO WSL na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.1. Odnawialne źródła energii, Poddziałanie 4.1.3 Odnawialne źródła energii – konkurs. W ramach wniosku Gmina ubiegać się będzie o dofinansowanie w wysokości 16 323 937,20 zł dla projektu o łącznej wartości 21 700 289,36 zł, finansując tym samym 1034 instalacje (623 – Instalacje fotowoltaiczne, 143 – Instalacji solarnych, 71 – pomp ciepła powietrznych do c.w.u., 131- pomp ciepła powietrznych o c.o. i c.w.u., 66 – kotłów na biomasę) dla 725 wniosków jakie wpłynęły w trakcie naboru trwającego do dn. 6 kwietnia br.

Całość projektu partnerskiego opiewa na łączną kwotę prawie 70 mln zł w tym blisko 53 mln zł dofinansowania, co pozwoli na realizację 3598 instalacji.

WIĘCEJ O PROJEKCIE TU  I TU

Pliki do pobrania

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).