Piątek, 22 września 2023r. | Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Pokaż menu

Opera „Alcina” Georga Friedricha Händla w TCK!

24 lipca, 2023

Zapraszamy na spektakl w wykonaniu międzynarodowej obsady uczestników warsztatów operowych Handel Opera Academy, trwających przez cały lipiec w TCK!

Handel Opera Academy, czyli międzynarodowa opera barokowa tworzona w 100% w Tarnogórskim Centrum Kultury

Tarnowskie Góry to miasto, którego serce przez cały rok bije rytmami przeróżnych gatunków muzycznych, a lipiec należy do opery! Już drugi raz, Tarnogórskie Centrum Kultury gości Handel Opera Academy, zapewniającą młodym śpiewakom z całego świata najwyższej klasy program szkoleniowy, którego zwieńczeniem są trzy wieczory zabierające tarnogórzan w magiczny świat malowany paletą barw nasyconego emocjami po brzegi głosu.

Handel Opera Academy to projekt powstały z miłości do muzyki i radości wspólnego tworzenia. Założyła go grupa przyjaciół pracujących w różnych związanych z teatrem dziedzinach, którzy chcieli podzielić się swoim doświadczeniem z innymi i dać zaczynającym swoją karierę śpiewakom bezcenną możliwość wystąpienia w dopracowanej w każdym calu produkcji opery barokowej. Towarzysząca im orkiestra La Villanesca, pod batutą Enrique Gomez-Cabrero Fernandeza, wytrawnego poszukiwacza zagubionych klejnotów muzyki dawnej, zapewnia autentyczny klimat dzięki instrumentom z epoki, a o doskonałe przygotowanie wokalne dbają trenerzy na co dzień występujący na najbardziej prestiżowych scenach Europy.

Menedżerka projektu, Kaja Gomez-Cabrero, zaznacza, że na wybór Tarnowskich Gór do jego realizacji wpłynęła m.in. doskonała infrastruktura. Budynek TCK pozwala na komfortowe przygotowanie każdego aspektu tego złożonego logistycznie przedsięwzięcia, od wokalnych, teatralnych i tanecznych sesji warsztatowych, przez budowę scenografii, po szycie strojów. Z kolei szkoła muzyczna zapewnia sale prób indywidualnych, niezbędne do wielogodzinnych ćwiczeń, dzięki którym finałowe spektakle dostarczą słuchaczom najświetniejszych wrażeń.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Srebrne Miasto to po prostu idealne miejsce na rozkoszowanie się urokami lata! Pochodzący z krajów tak różnorodnych jak Korea Południowa, Niderlandy, czy USA, uczestnicy projektu zgodnie podkreślają, że gościnność tarnogórzan, przyjazna atmosfera, zabytki UNESCO, piękno otaczającej przyrody, czy bogata oferta gastronomiczna, pozwalają się doskonale zrelaksować po dniu wytężonej pracy.

Obsada: Soliści: 3 soprany (Alcina, Morgana, Oberto), mezzosporan (Ruggiero), alt (Bradamante), tenor (Oronte), bas (Melisso), chór

Orkiestra: La Villanesca Baroque Ensemble. Instrumenty: 5 skrzypiec, altówka, wiolonczela, kontrabas, obój, flet, fagot, klawesyn. Muzycy będą grać na instrumentach barokowych.


Handel Opera Academy (HOA) powstała w 2021 roku jako międzynarodowa inicjatywa artystyczna skupiająca się na wykonawstwie muzyki barokowej, w szczególności oper z dorobku wybitnego kompozytora G.F. Händla.
Od początku swojego istnienia jesteśmy związani z Tarnowskimi Górami – to w Tarnogórskim Centrum Kultury (TCK) w lipcu 2022 r. odbyła się pierwsza edycja Akademii. Ponad 20 artystów z 12 krajów pracowało wspólnie przez cały miesiąc przygotowując inscenizację opery “Giulio Cesare”. Finałowe spektakle odbyły się na scenie TCK i były otwarte dla publiczności.
W 2023 roku Akademia odbywa się po raz kolejny, a przygotowywanym dziełem będzie “Alcina”, kolejna opera z dorobku G.F. Händla.

Obsada:
Alcina – Abigail Gerstle (Stany Zjednoczone) / Taylor Fenner (Stany Zjednoczone) / Yoonhee Park (Korea Południowa)
Morgana – Francesca Fioravanti (Stany Zjednoczone) / Jiayu Jin (Chiny) / Ge Tian (Chiny)
Ruggiero – Dima Bakri (Izrael) / Lotta Bagge (Szwecja) / Charles Sudan (Szwajcaria)
Bradamante – Rosina Fabius (Holandia) / Leah Kun (Stany Zjednoczone)
Oberto – Shauna Claire (Irlandia) / Casey Lyons (Stany Zjednoczone)
Oronte – Patrick McGinley (Irlandia)
Melisso – Grzegorz Zajączkowski (Polska)

Muzyka – Georg Friedrich Handel
Libretto – Antonio Marchi
Polskie tłumaczenie libretta: Wiktor Złotnicki

Dyrygent, kierownictwo muzyczne – Enrique Gómez-Cabrero Fernandez
Orkiestra barokowa La Villanesca w składzie:
Helmut Riebl, Koos Verhage, Oliver Clayton, Justyna Podlecka, Anna Maria Vidal – skrzypce barokowe
Dominika Garncarz – altówka barokowa
Elżbieta Kaluchniewicz – wiolonczela barokowa
Klaudia Łoboda – klawesyn
Katarzyna Czubek – obój i flet barokowy
Marcin Bajon – kontrabas
Rianne Apoll – fagot

Korepetytorzy:
Jorge Silva
Karolina Michalska
Klaudia Łoboda
Elżbieta Kaluchniewicz

Nauczyciele śpiewu, ornamentacji, wymowy: Sonia Prina, Elvire Beekhuizen, Roberto Jacchini-Virgili, Helmut Riebl

Reżyseria – Szymon Komarnicki
Dramaturgia – Ewa Mikuła
Choreografia – Konrad Przybycień
Scenografia i kostiumy: Zuzanna Ostropolska-Nalewaja, Maria Pawlicka
Realizator Oświetlenia: Mikołaj Wolniewski
Kierownictwo produkcji – Kaja Gómez-Cabrero
Zdjęcia – Kaja Gómez-Cabrero


Pozostałe spektakle:

29.07 (sobota)

30.07 (niedziela)
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).