Niedziela, 26 marca 2023r. | Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora
Pokaż menu

Ósmy gwarek wrócił do źródeł

04 grudnia, 2020

Można już podziwiać ósmego tarnogórskiego gwarka, odlanego na podstawie rzeźby Jerzego Liska, tarnogórskiego artysty! Odsłonięcia dokonał dziś autor wspólnie z burmistrzem Arkadiuszem Czechem i przedstawicielami lokalnej społeczności. Pomnik stanął przed kościołem św. Marcina – najstarszym zabytkiem miasta.

– Dzięki temu symbol tarnogórskiego górnictwa wrócił do źródeł. W końcu to na polach tarnowickich legendarny chłop Rybka odkrył pierwszą bryłę kruszcu – mówił Jerzy Lisek. 

Odsłonięta figura przedstawia kopacza. 

– Jestem z rzeźby zadowolony jednakże najważniejszym jest, by zadowoleni byli mieszkańcy – podkreślił autor.

Z uwagi na covid uroczystość była kameralna.

– Rośnie nam armia gwarków. Jako że postanowiliśmy, że kolejne figury odsłaniać będziemy zawsze w Barbórkę – tradycji dopełniliśmy mimo pandemii. Jednak nie jest to nasze ostatnie słowo w temacie tej figury, myślę, że w lepszych czasach uczcimy to wydarzenie bardziej uroczyście – mówi burmistrz Arkadiusz Czech, dodając, że w budżecie na przyszły rok przewidziano już środki na dziewiątą figurę zdobiącą miasto.

Dotychczasowe gwarki stoją w centrum miasta (na Krakowskiej, w Rynku, koło dworca autobusowego, na Kaczyńcu i ul. Opolskiej ), w ubiegłym roku odsłonięto figurę w Reptach Śląskich, w 2018 roku w Bobrownikach Śląskich.




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).