Oświetlenie: będzie jaśniej i taniej
Mieszkańcy Tarnowskich Gór jeszcze w tym roku będą korzystać z nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia ulic. Ruszyła modernizacja sieci oświetleniowej – wczoraj elektrycy wymieniali stare lampy na ledowe na Osadzie Jana. W sumie wymienią 6,5 tys. opraw sodowych, dodatkowo pojawi się też u nas niemal tysiąc nowych punktów świetlnych.

– Samorządowcy, którzy decydują się na współpracę z nami w zakresie modernizacji oświetlenia wiedzą, że taka inwestycja jest w stanie diametralnie zmienić wizerunek okolicy. Do tego dochodzi kwestia świadomości ekologicznej, a inwestycja w LED-y wpisuje się idealnie w ten trend – przekonuje Piotr Apollo, prezes TAURON Nowa Energia.
Przed modernizacją sieć oświetleniowa na terenie gminy Tarnowskie Góry, składała się z 6,5 tys. opraw o mocy 661 kW. Jeśli przyjmiemy, że miasto zapewnia mieszkańcom oświetlenie dróg i terenów publicznych zgodnie z wymogami, a więc przez 4150 godzin rocznie, to łatwo policzyć, że w skali 12 miesięcy system w tej konfiguracji zużywa 2 743 150 kWh (2 743,15 MWh).
Po modernizacji gminne przestrzenie publiczne oświetlać będzie niemal 7400 opraw LED-owych, których moc sumaryczna wyniesie 265,5 kW. Roczny pobór energii elektrycznej wyniesie zatem 1 101 825 kWh (1 101,8 MWh). Dzięki tej inwestycji wyraźnie zmniejszy się także emisja CO2 do atmosfery – z niemal 2100 ton rocznie do niespełna 710 ton.
– Dążymy do tego, żeby oświetlenie będące własnością TAURONA spełniało najwyższe możliwe standardy sprawności i bezpieczeństwa. Od kilku lat sukcesywnie zastępujemy przestarzałą sodę energooszczędnymi LED-ami, dlatego do końca roku jedna piąta wszystkich latarni będących naszą własnością ma posiadać nowoczesne źródło światła – mówi Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie, spółki która obsługuje oświetlenie drogowe na terenie czterech województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.
Korzyści dla mieszkańców i samorządu
Modernizacja oświetlenia przynosi korzyści przede wszystkim dla mieszkańców, bo wzrasta poziom bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po ulicach miast. Zyskują również samorząd, wyraźnie redukując opłaty z tytułu zużycia energii elektrycznej na potrzeby doświetlenia miejsc publicznych oraz TAURON zarządzając praktycznie bezobsługowym i bezawaryjnym systemem oświetleniowym.
Oprawy sodowe na terenie gminy Tarnowskie Góry w większości pochodzą z lat 90-tych ubiegłego wieku. Ich poliwęglanowe klosze są już pożółkłe i zmatowiałe, a to znacznie obniża ich wydajność. Inna kwestia to fakt, że dla budowy sieci oświetleniowych w latach 90-tych nie obowiązywały żadne normy i przepisy regulujące sposób oświetlania miejsc publicznych. Te weszły w życie dopiero w 2005 roku, dlatego wcześniej oprawy montowane były m.in na zbyt krótkich wysięgnikach, na co drugim słupie czy pod niewłaściwym kątem, powodując zjawisko olśnienia.
Po modernizacji, której finał spodziewany jest w grudniu tego roku, oświetlenie na trenie gminy Tarnowskie Góry będzie spełniało wszystkie obowiązujące normy dla tego typu instalacji.