Środa, 28 lutego 2024r. | Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Pokaż menu

Pałac w Rybnej zaprasza na II Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej

26 września, 2023

Impreza odbędzie się pomiędzy 29 września a 1 października. Wydarzenia festiwalowe obejmą trzy koncerty oraz warsztaty muzyki współczesnej prowadzone przez dr Aleksandrę Gajeckiej-Antosiewicz z autorską prelekcją pt. „Elżbieta Chojnacka. Inspiracja i pasja”.

Koncert inauguracyjny wykona klawesynistka, tarnogórzanka Hanna Balcerzak, w wykonaniu której usłyszymy prawykonanie „Inwencji” Philipa Czapłowskiego oraz brawurowe „Fandango” A. Solera. Artystce towarzyszyć będą uczestnicy warsztatów muzyki współczesnej. W programie znajdą się również m.in. utwory Zygmunta Krauzego i Mariana Sawy.

Podczas sobotniego koncertu zabrzmią tanga klawesynowe z kolekcji Elżbiety Chojnackiej (M. Nymana, M. Ohana, J. Wienera). Nie zabraknie również utworów króla tanga – Astora Piazzolli oraz współcześnie żyjących kompozytorów: Tomasza Kamieniaka i Krzysztofa Olczaka. Prawykonane zostaną Sonata na dwa flety i fortepian Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz Tango na akordeon i klawesyn Leszka Kołodziejskiego. Wystąpią Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski, Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz
i Andrzej Jungiewicz.

Koncert finałowy wykona Urszula Jasiecka-Bury, która – nawiązując do doświadczeń wielkich klawesynistów XX wieku, jak Wanda Landowska, Elżbieta Chojnacka, George Malcolm czy Zuzana Růžičkova – zaprezentuje muzykę dawną w kontekście brzmienia instrumentu współczesnego z jednoczesnym użyciem historycznych środków wykonawczych.

Wszystkie koncerty zostaną wykonane na unikatowym klawesynie zbudowanym w 1982 roku dla Elżbiety Chojnackiej, instrumencie odziedziczonym przez A. Gajecką-Antosiewicz – dyrektor artystyczną Festiwalu.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Gorczycki.pl. Współorganizatorem jest Pałac w Rybnej z Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry.

Szczegóły na stronach:

https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com oraz https://palacwrybnej.pl/

II FESTIWAL IM. ELŻBIETY CHOJNACKIEJ
29.09.2023 – 01.10.2023
Pałac w Rybnej – Tarnowskie Góry

29.09.2023, godz. 10.00 – 17.00
Warsztaty Muzyki Współczesnej dla klawesynistów, pianistów i innych instrumentalistów, w tym zespołów kameralnych. Wykład pt. „Elżbieta Chojnacka. Inspiracja i pasja.”
Prowadzenie dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz


29.09.2023, godz. 18.00
Koncert I. „Lustro rzeczywistości”
Wykonawcy:
Hanna Balcerzak – klawesyn
Uczestnicy Warsztatów Muzyki Współczesnej
Program: dawna i nowa muzyka klawesynowa


30.09.2023, godz. 18.00
Koncert II. „So tango!”
Koncert odbywa się w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego

Wykonawcy:
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn
Leszek Kołodziejski – akordeon
Agata Kielar-Długosz – flet
Łukasz Długosz – flet
Andrzej Jungiewicz – fortepian

Program: kolekcja tang dedykowanych Elżbiecie Chojnackiej, utwory Astora Piazzolli, Tomasza Kamieniaka, Krzysztofa Olczaka, formy taneczne z suit klawesynowych XVII i XVIII wieku i in.

Prawykonania: Sonata na dwa flety i fortepian Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, „Tango” na akordeon i klawesyn Leszka Kołodziejskiego


01.10.2023, godz. 18.00
Koncert III. „W poszukiwaniu brzmienia”

Wykonawcy:
Urszula Jasiecka-Bury – klawesyn
Program: muzyka XVII i XVIII wieku w kontekście brzmienia instrumentu współczesnego z jednoczesnym użyciem historycznych środków wykonawczych

Organizator: Stowarzyszenie Gorczycki.pl
Współorganizator: Pałac w Rybnej
Współpraca: Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
Dyrektor artystyczny: dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (CWMK im. E. Chojnackiej)
Koordynacja projektu: Hanna Balcerzak
Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

I Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej-plakat – 2
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).