Środa, 4 października 2023r. | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka
Pokaż menu

Pandemia – nowe obostrzenia

04 listopada, 2020

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wprowadzono kolejne obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa.

KPRM - etapy zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19

Na tym etapie bardzo zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury. Teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, by zmniejszyć ruch społeczny. 

Rozszerzono nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużono okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada. Ograniczenia nie obejmą przedszkoli i żłobków. 

Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczony zostanie dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej – 500 zł.

Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych.

Handel – w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

– Wiele instytutów przestrzega o kolejnych falach pandemii. Musimy przygotowywać się do życia, kształcenia i prowadzenia działalności gosp. w nowym reżimie sanitarnym. Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu – mówił premier. – Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże – gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness – dodał.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

– Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – zaapelował premier. – Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli rownież ograniczenia w przemieszczaniu się. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło – dodał. 

KPRM - etapy zasad bezpieczeństwa w związku z COVID-19 - szczegóły
KPRM - progi etapów bezpieczeństwa w związku z COVID-19
Refinansowanie kosztów sprzętu elektronicznego potrzebnego do nauczania dla nauczycieli do wysokości 500 plnGmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).