Czwartek, 2 grudnia 2021r. | Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Polski Ład: 28,5 mln na miejską kanalizację

25 października, 2021

28,5 miliona złotych otrzymają Tarnowskie Góry z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” na budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Zadanie zostało objęte dofinansowaniem na poziomie 95% kosztów inwestycji i dotyczy uzupełnienia tzw. „białych plam” w zakresie brakującej sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie miasta.

– To kolejne bardzo wysokie dofinansowanie zadań realizowanych przez nasze miasto. Wykonana w ramach planowanej inwestycji infrastruktura umożliwi podłączenie do kanalizacji sanitarnej mieszkańców, którzy do tej pory nie mieli takiej możliwości, a także wybudowanie kanalizacji deszczowej w najbardziej wymagających tego rejonach miasta – mówi burmistrz Arkadiusz Czech.

W Tarnowskich Górach rocznie przybywa około 400 nowych budynków. Podłączenie zarówno nowych domów oraz starszych, które z różnych przyczyn technicznych nie zostały dotąd włączone do sieci, wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz stanu środowiska naturalnego.

– W ramach zadania zamierzamy również odtworzyć wyeksploatowaną sieć kanalizacyjną na ulicach osiedla przylegającego do ul. Gruzełki. To zaś umożliwi tak oczekiwane przez mieszkańców remonty dróg w tym miejscu – podkreśla Arkadiusz Czech.

Program przewiduje realizację dofinansowanych zadań w najbliższych trzech latach.

Dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” trafi także na realizację lokalnych inwestycji do pozostałych ośmiu gmin powiatu:

• Miasteczko Śląskie – 1 350 000 zł
  • Radzionków – 4 275 000 zł
  • Kalety – 2 630 750 zł
  • Krupski Młyn – 6 025 000 zł
  • Ożarowice – 4 699 792 zł
  • Świerklaniec – 4 250 000 zł
  • Tworóg – 7 044 864 zł
  • Zbrosławice – 5 000 000 zł

Pula 12 750 000 zł trafi do Powiatu Tarnogórskiego na I etap budowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kościelnej w Tarnowskich Górach.

Program Inwestycji Strategicznych ma być odpowiedzią na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią, przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, poprawy warunków życia obywateli, a także powstawania nowych miejsc pracy. Ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.