Niedziela, 26 marca 2023r. | Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora
Pokaż menu

Projekt Czysty Luft w Tarnowskich Górach do realizacji!

23 maja, 2022

Ponad 28 mln zł trafi do 12 gmin w województwie śląskim w ramach działania “Czyste Powietrze”. Projekt „Czysty LUFT w Tarnowskich Górach” otrzymał dofinansowanie Marszałka Województwa w wysokości prawie 2,4 mln zł. To pozwoli na wymianę w mieście kolejnych 114 sztuk nieefektywnych źródeł ciepła na ekologiczne.

Nabór do projektu „Czysty LUFT w Tarnowskich Górach” ruszył w ubiegłym roku.  Zostały wóczas przeprowadzone dwa nabory wśród mieszkańców Gminy Tarnowskie Góry (w okresie od 13.04.2021 r. do 28.05.2021 r. oraz od 24.08.2021 r. do 24.09.2021 r.). W odpowiedzi na ogłoszone nabory zostało zgłoszonych 114 szt. domów jednorodzinnych, w których zostaną wymienione  kotły na paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła.

W ramach projektu w miejsce starych pieców zostaną zainstalowane:

  1. Kotły na biomasę – 9 szt.
  2. Powietrzne pompy ciepła co wraz z c.w.u. – 28 szt.
  3. Kotły gazowe – 55 szt.
  4. Kotły węglowe (ekogroszek) – 22 szt.

Wartość całkowita projektu: 2 799 476,00 zł. Kwota dofinansowania ze środków unijnych:  2 379 554,60 zł

Wymiany wystartują wkrótce roku, według placu większość  dotacji powinna zostać rozdysponowana  jeszcze w tym roku – zapowiada Jarosław Wasążnik, naczelnik miejskiego Wydziału Strategii i Rozwoju wskazując, że szybkość wymian zależy od operatywności  mieszkańców. – To oni, a nie gmina, są teraz inwestorami – wyjaśnia.

– Ten projekt to kolejny kamyczek do ogródka pt. “oczyszczamy tarnogórskie powietrze” – razem z realizowanym w tej chwili projektem OZE oraz termomodernizacją miejskich budynków mieszkalnych tylko w tym tylko roku na terenie miasta pojawi się ponad tysiąc nowych, ekologicznych źródeł ciepła – komentuje Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór.

Przypomnijmy: w ramach projektu Czysty Luft gmina zwraca do 85 procent kosztów wymiany.


Trwa nabór do projektu „Czysty LUFT w Tarnowskich Górach”
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).