Środa, 30 kwietnia 2025r. | Imieniny: Mariana, Donaty, Tamary
Pokaż menu

Rada Miejska oddała hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej

29 stycznia, 2025

Jednogłośnie przyjęła dziś uchwałę w sprawie uczczenia pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku tarnogórska Rada Miejska.

Radni, który postanowili także uczcić ofiary minutą ciszy, pamięć i oddać hołd niewinnym oraz bezbronnym mieszkańcom Górnego Śląska, którzy stali się ofiarami masowych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych: zamordowanym, deportowanym do ZSRR, osadzonym w więzieniach i obozach „ku przestrodze żyjących i kolejnych pokoleń”. Rajcu postanowili upamiętnić w ten sposób tą jedną z najciemniejszych kart we współczesnej historii Polski i Górnego Śląska, w ten sposób oddając cześć pamięci represjonowanej ludności cywilnej, którzy stracili życie i zdrowie, a także byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach.

 

Przypomnimy: w tym roku przypada 80. rocznica od wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej i początku represji określanych współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej, które pochłonęły kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Pierwszym aktem były zbrodnie popełniane na ludności cywilnej obejmujące masowe mordy, gwałty i tortury. Liczba deportowanych osób z Górnego Śląska do Związku Radzieckiego szacowana jest na blisko 50 tys. osób. Poza deportacjami mieszkańców podejrzewanych o niewłaściwe – czyli niemieckie – pochodzenie umieszczano w więzieniach i obozach pracy, prowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Ludność Górnego Śląska podlegała represjom nie tylko ze strony Sowietów, lecz także rodzimego komunistycznego aparatu przemocy.

Symbolem tych prześladowań są obozy karne zlokalizowane w wielu śląskich miastach m.in. w Świętochłowicach-Zgodzie, Mysłowicach i Łambinowicach, jak również w Tarnowskich Górach – Lasowicach. Zbrodniom towarzyszyły masowe rabunki, jednocześnie demontowano, szabrowano i rozkradano infrastrukturę przemysłową i wywożono ją do Związku Sowieckiego.

Podobne uchwały przyjęły inne samorządy na historycznym Górnym Śląsku, a także – niedawno – Rada Powiatu Tarnogórskiego.

Treść tarnogórskiej uchwały w załączniku poniżej. 

Pliki do pobrania




Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).