Czwartek, 30 maja 2024r. | Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana
Pokaż menu

Radni debatować będą o ulgach dla przedsiębiorców

29 kwietnia, 2020

Pomoc miasta dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych oraz pozostałych podatników w związku z epidemią COVID-19 będzie jednym z tematów obrad podczas jutrzejszej sesji Rady Miejskiej.

Burmistrz Miasta skierował do Radnych Rady Miejskiej projekty uchwał w prawie zwolnień i innych ulg w podatkach oraz zapłaty zobowiązań cywilnoprawnych. Pomoc skierowana jest do przedsiębiorców działających na terenie naszego miasta, organizacji pozarządowych oraz pozostałych podatników.

– Wsparcie w największym zakresie dotyczy przedsiębiorców, szczególnie tych dotkniętych przymusowym ograniczeniem działalności z powodu epidemii COVID-19 – mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza miasta ds. gospodarczych. – Każdy przedsiębiorca, którego objął zakaz działalności może uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości za okres od kwietnia do czerwca br. Niezależnie od zwolnień w podatku przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach gminnych i dzierżawiących gminne nieruchomości, których sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu mogą ubiegać się o częściowe umorzenie (do 81%) należności czynszowych – dodaje.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w okresie epidemii, ale odczuli jej skutki w postaci spadku przychodów, mogą ubiegać się o odroczenie podatku za maj i czerwiec br. W przypadku czynszów również możliwe jest uzyskanie odroczenia płatności lub wstrzymanie windykacji tych zobowiązań nawet do końca br.

Zwolnieniami z podatku na 3 miesiące objęte zostały również organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. Organizacje te mogą zostać objęte zwolnieniem dotyczącym nieruchomości, które zajmują u innych podmiotów, co pozwoli na zmniejszenie ich płatności za wynajmowane lokale.

Wszystkich podatników, nie tylko tych będących przedsiębiorcami, obejmuje proponowane zwolnienie z opłaty prolongacyjnej, która do tej pory była naliczana w przypadku uzyskania odroczenia terminu płatności lub rozłożenia podatków na raty.

Należy podkreślić, że niezależnie od ulg wymienionych powyżej, związanych bezpośrednio ze skutkami epidemii COVID-19, które podjęto na podstawie specjalnych ustaw, podatnicy najemcy i dzierżawcy mogą starać się o ulgi na zasadach ogólnych dotychczas obowiązujących.

Szczegółowe informacje o zasadach ubiegania się o ulgi zostaną podane po przyjęciu stosownych uchwał przez Rade Miejską.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).