Sobota, 2 marca 2024r. | Imieniny: Heleny, Halszki, Pawla
Pokaż menu

ReptoGarden czyli bądź eko świadomy !

28 listopada, 2023

Szkolna ławka zamieniła się w październiku w krainę przygód, a dzieci stały się małymi ekologami. Gdzie? Jak? Dlaczego?  Wszystko dzięki projektowi edukacyjno-ekologicznemu „Graj w Zielone – ReptoGarden” w Szkole Podstawowej nr 12 w Reptach Śląskich.

Głównym inicjatorem tego fascynującego przedsięwzięcia była firma Capgemini Polska, która – dzięki zaangażowaniu rodziców – wspólnie z partnerami projektu – Castoramą Tarnowskie Góry i Urzędem Miasta Tarnowskie Góry – postawiło sobie za cel rozbudzenie świadomości ekologicznej najmłodszych. Udało się – w ramach projektu odbyło się wiele inspirujących warsztatów, których celem było nie tylko edukowanie, ale także pielęgnacja środowiska i zbliżenie uczniów do miejscowej przyrody.

– Dzieci miały okazję poznać tajemnice okolicznego rezerwatu oraz parków miejskich, co wzbogaciło ich wiedzę na temat lokalnej bioróżnorodności – mówią organizatorzy.

Wspaniałym wsparciem dla szkoły byli również wykładowcy, którzy przekazywali uczniom niezapomniane lekcje w ramach tematycznych spotkań.

Dzięki projektowi „Dzika Przygoda po Parkach Narodowych – Którędy do Yellowstone” i Annie Komander ze Srebrnej Biblioteki uczniowie przenieśli się w odległe zakątki przyrody, ucząc ich ochrony środowiska na przykładzie najpiękniejszych parków narodowych.

„Wielkie Gotowanie” z kolei – przy zaangażowaniu Aleksandry Głuchowskiej – Trenera Zdrowia skupiło się na zdrowym stylu życia, nauką rozpoznawania wartościowych produktów spożywczych i przygotowywania smacznych, ale jednocześnie zdrowych przekąsek.

Nie zabrakło również tematu ogrodu, podczas warsztatów „O.G.R.Ó.D.” przy współpracy architekta krajobrazu mgr Anita Stanek-Szeja, gdzie uczniowie mogli zanurzyć się w tajnikach ogrodnictwa, poznać fascynujące ogrody świata i poszerzyć naukę o roślinach.

– Projekt „Graj w Zielone – ReptoGarden” to nie tylko lekcja ekologii, ale także podróż w świat wiedzy, doświadczenia i zrozumienia roli, jaką odgrywamy w ochronie naszej planety – wskazuje Agnieszka Sikora, która koordynowała akcję, w ramach której dzieci przekroczyły granice szkolnych murów, angażując społeczność lokalną w troskę o środowisko.
Gmina Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry leżą w środkowo-południowej części powiatu tarnogórskiego. Przez miasto przepływa m.in. Stoła (przez Lasowice, Sowice i Strzybnicę), Drama (przez Repty Śląskie) i struga Pniowiec (przez dzielnicę Pniowiec). Miasto leży na skraju Niziny i Wyżyny Śląskiej. Tarnowskie Góry są głównym miastem Garbu Tarnogórskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).